Duális képzés Hargita megyében
A duális képzés a szakoktatás olyan szervezési formája, amely a következő sajátos jellemzőkön alapszik:
-
azon gazdasági szereplők kezdeményezésére szervezik, amelyek érdekeltek mint potenciális munkaadók és gyakorlati partnerek;
-
szakmai és nevelési többletlehetőséget biztosít egy partnerségi szerződés és az egyéni gyakorlati szerződések alapján;
-
a gazdasági szereplők biztosítják a tanulók gyakorlati felkészítését, költségvetési pénzekből;
-
elősegíti a gazdasági szereplők részvételét a döntéshozó mechanizmusában az oktatási intézmények szintjén (részt vesz az iskola szerepében – beiskolázás).
Gazdasági szereplők és az iskola szerepvállalása:
-
szakmai képzés népszerűsítése;
-
felvételi próbán való részvétel;
-
toborzás, kiválasztás, felvételi;
-
helyi curriculum kidolgozása;
-
gyakorlat megszervezése;
-
tanulók folyamatos értékelése;
-
tanulók tanulmányi helyzetének követése;
-
szakvizsgán való részvétel;
-
különböző ösztöndíjak;
-
iskolai laborok felszerelése, ahol gyakorlatoznak;
-
alapanyagok biztosítása;
-
munkaruha, munkavédelmi felszerelések.
A tanfelügyelőség szerepvállalása:
-
promotálás;
-
mesterségek hetének promotálása;
-
mesterségek vásárának promotálása.
A tanuló szerepvállalása:
-
nyolcadik osztályt végzett;
-
egészségügyileg megfelel az adott szaknak;
-
sikeres szakvizsga után leteszi a 4. (érettségi) szintet vagy akár az 5. (mesterképzés) szintet.
Partnerségi szerződés keretében az iskola és gazdasági szereplő köti a képzés idejére (3 év).
-
Egyéni gyakorlati szerződések;
-
Tanuló, szülő, iskola és gazdasági szereplő között köttetett szerződés;
A duális képzésben részt vevő osztályok létszámfeltételei:
-
Átlag 25 tanuló, de nem kevesebb, mint 20 tanuló és nem több, mint 30.
-
Gyakorlati csoportban legkevesebb 10, legtöbb 15 tanuló.
-
Maximum 3 csoport alakítható.
Oktatás a három év alatt (csak nappali tagozat keretében vehetnek részt a diákok a duális képzésben):
-
IX. osztály – 80%-ban elméleti oktatás és 20%-ban gyakorlati oktatás.
-
X. osztály – 40%-ban elméleti oktatás és 60%-ban gyakorlati oktatás.
-
XI. osztály – 28%-ban elméleti oktatás és 72% gyakorlati oktatás.
A diákoknak a három év duális képzés után szakvizsgát kell letenniük, amelyben a gazdasági szereplők is feladatot vállalnának annak érdekében, hogy a lehető legszínvonalasabb legyen a szakvizsga.
Duális képzést biztosító iskolák Hargita megyében
A tavalyi év folyamán, azaz a 2017–2018-as tanévben Hargita megyében két szakközépiskolában indult előszőr duális képzés a diákok számára. A 2018–2019-es tanévtől kezdődően már három szakiskolában indult duális képzés a diákok számára.
Kós Károly Szakközépiskola:
-
A Székelyudvarhelyen található Kós Károly Szakközépiskolában a 2017–2018-as tanévtől kezdődően a diákok szakács és pincér szakon duális képzésben vehetnek részt. A szakközépiskolában jelenleg egy szaklaboratórium és egy tankonyha biztosítja a szakács és pincér szakosztály számára az iskolán belüli gyakorlati oktatás lehetőséget, amelyek közel 80%-ban fel vannak szerelve. A tanműhelyt az elkövetkező években fogják beüzemelni, amikor is a diákok arra a szintre érnek, hogy a tanműhelyben sajátíthassák el a kellő szakmai tudást. A beüzemeltetést követően a szakemberek meglátásai szerint szükség lesz még néhány leltári eszköz beszerzésére ahhoz, hogy a tanműhely 100%-ban elkészüljön. Ezeknek a leltári tárgyaknak a beszerzését az iskola önerőből vagy támogatásokból – külső forrásból szándékszik beszerezni. A tavalyi év folyamán 30 diák iratkozott be a szakács és pincér szakosztályokban, amelyből 15 diák szakács szakra, valamint 15 diák pincér szakra iratkozott. Az idei évben, azaz a 2018–2019-as tanévben újból lehetőség nyílt a nyolc osztályt elvégző diákok számára, hogy a Kós Károly Szakközépiskolában pincér és szakács szakok keretében duális képzésben vehessenek részt. 20 diák iratkozott, ebből 10 diák a szakács szakmát választotta, 10 diák a pincér szakmát. Az iskola, együttműködve a gazdasági szereplőkkel, folyamatosan azon dolgozik, hogy a lehető legmagasabb színvonalon tudja biztosítani azon diákok számára a duális képzést, akik erre a képzési formára jelentkeztek.
Bányai János Műszaki Szakközépiskola:
-
A Székelyudvarhelyen található Bányai János Műszaki Szakközépiskola, a 2017–2018-as tanévben indított előszőr asztalos és marós szakosztályt duális képzési formában. 10 diák választotta az ács szakmát, illetve 10 diák döntött úgy, hogy a duális képzésben sajátította el a szakma szépségeit. A Bányai János Műszaki Szakközépiskolában az ács szakma elsajátítására alkalmas tanműhely teljes mértékben fel van szerelve a kellő berendezésekkel, illetve eszközökkel. A marós szakma elsajátításának teret biztosító tanműhely szorul modernizálásra, illetve új/korszerűbb eszközök beszerzésére van szükség. Jelenleg megvannak az eszközök a tanműhelyben, viszont fontos lenne a korszerűsítés/modernizálás. A becslések alapján a szükséges berendezések modernizálása értéke közel 500 ezer lej.
Zeyk Domokos Iskolaközpont:
-
A Székelykeresztúron található Zeyk Domokos Iskolaközpontban az idei évtől, azaz a 2018–2019-es tanévtől kezdődően indított duális képzésben asztalos és kertész szakosztályt. Az asztalos szakra 14 diák jelentkezett, és ugyancsak 14 diák jelentkezett kertész szakra. Önerőből, illetve külső forrásokból sikerült felújítani a tanműhelyeket. Pályázatból megújult a tankert a kertészszakosztály számára. A faipari osztályt, azaz az asztalosszakma elsajátításának teret adó tanműhelyben lenne fontos, hogy a gépeket, berendezéseket, eszközöket modernizálják, ezzel is biztosítva a duális képzés színvonalasabb létét. A berendezések újabbra/korszerűbbre történő lecserélése több millió forintot venne igénybe. Az iskola számára vannak elképzelések (tudják, hogy milyen berendezésekre, gépekre lenne szükség), viszont kevés a lehetőség.
Székely Károly Szakközépiskola:
-
A Zeyk Domokos Iskolaközponthoz hasonlóan a 2018–2019-es tanévtől kezdődően a csíki térségben tanuló diákok számára is lehetőség nyílt duális képzésen elsajátítani az esztergályos- és hegesztőszakmát. A Székely Károly Szakközépiskolában 14 diák választotta az idéntől az esztergályosszakmát, illetve 14 diák választotta a hegesztőszakmát. Az iskola tanműhelyei lehetőséget biztosítanak a diákoknak arra, hogy az iskolában történő gyakorlati képzés teljes mértékben megvalósuljon, viszont fontos lenne, hogy egyre korszerűbb berendezéseken, gépeken gyakorlatozhassanak a diákok, hogy el tudják sajátítani a modern/korszerű gépek, berendezések használatát.
Hargita megyében 2017–2018-ban 50 hely volt meghirdetve a fiataloknak duális képzésre, illetve az idei tanévben (2018–2019) 76 helyre bővült a meghirdetett helyek száma duális képzésre:
Puskás Tivadar Szakképző Líceum:
-
A gyergyói térségben található Puskás Tivadar Szakképző Líceumban a 2018/2019-s tanévtől kezdődően lehetőség volt a térség fiataljai számára, hogy duális képzés keretében sajátíthassak el a cukrász vagy az erdész szakmák szépségeit. A Gyergyóditroban található Szakképző Líceumban a 2018/2019-s tanévben 19 diák iratkozott duális képzésre, ezek közül 9 a cukrász szakmát választották és a többi 10 diák az erdész szakmát választotta. Mint a 19 diáknak lehetőség adódott, hogy a hagyományos szakiskolák által nyújtott gyakorlati oktatásnál több gyakorlati képzésben részesüljenek a helyi vállalatoknál. Mivel a hagyományos szakiskolák esetében a gyakorlati oktatás mértéke az évek folyamán lassabban növekedik, így ezen diákok akik a duális képzést választottak jóval több gyakorlati képzésben vehetnek részt a duális képzés által nyújt további előnyök mellet. A tervek szerint a következő tanévtől a gyergyóditrói Puskás Tivadar Szakképző Líceum bővíteni kívánja azon szakmák palettáját, amelyeket a diákok választhatnak a beiratkozáskor. Így lehetőség lesz a diákok számára, hogy a cukrász szakma és erdész szakma mellett egy újabb szakmát is választhassanak, mégpedig az öntő szakmát. A tervek alapján egy 3 szakból (cukrász + erdész + öntő) álló szakosztály fogja megnyitatni a kapuit duális képzés keretében a középiskolát végző diákok számára.
(Tervek a 2019/2020-s tanévre: Már a fent említett iskolák esetében megvan a tervezet az újonnan induló osztályokra, viszont ezt még az Oktatásügyi Minisztériumtól nem érkezett meg a jóváhagyás.)