(0 Szavazat)13 megjelenítés
Az Európai Régiók Hete keretében, Brüsszelben került sor október 7-9. között az Erasmus+ KA3 program által finanszírozott Youth&SPA projekt eredményeinek ismertetésére. A projekt a vidéki fürdővárosok fiataljai és a döntéshozók közötti párbeszédet hívatott elősegíteni. Először egyedülálló megközelítést mutattak be: az egyes partnervárosokban folytatott, nemzedékek közötti vitákat a jövőről és az ott élő fiatalok lehetőségeiről a turizmus, a helyi termelés, a vállalkozói készség stb. révén.
Utolsó frissítés: hétfő, 2019 november 18
Ezt követően Kepli József, Hévíz alpolgármestere ismertette a fiatalok érdekeinek hatékony képviseleti lehetőségét a döntéshozatal minden szintjén, a helyi közösségektől kezdve a nemzeti és az EU szintjén egyaránt. A demokrácia működik, így a fiatalok képviselete hatékonyan megszervezhető és a döntéshozatalba irányítható, az iskolai és települési kezdeményezések által.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke egy régiós szintű jó gyakorlatot osztott meg a hallgatósággal, annak érdekében, hogy a fiatalok hangja hallható legyen és megfelelő körülményeket teremtsenek számukra jövőjük megalapozásához a vidéki településen. Amikor az elnöki tisztségét elnyerte, ilyen jellegű kezdeményezések szinte nem is léteztek, mára viszont ismertek jó gyakorlatok ezen a területen.
A bemutatókat követően négy témában folytatódtak a tanácskozások. Minden partner felelt egy adott témakör koordinálásáért. Ezek a következők voltak: fiatalok érdeklődésének felkeltése a döntéshozatali folyamatok iránt / közösségépítő tevékenységek fejlesztése / migrációs folyamatok csökkentése / ifjúsági tanács működtetése. A kiscsoportos beszélgetéseket követően a főbb eredmények kerültek terítékre.
A fiatalok döntéshozatali folyamatok iránti érdeklődése fokozásáért a következő kihívásokra van szükség: 1) a fiatalok érdeklődése és a döntéshozóktól kapott eredmények közötti eltérések, 2) ez csalódást eredményez a döntéshozatali folyamatokat illetően, de 3) mindkét fél részéről tapasztalható az ismeretek és motiváció hiánya.
A közösségépítő tevékenységek fejlesztése érdekében a következő lépések javasoltak: 1) minőségi lehetőségek kialakítása és jobb életszínvonal biztosítása, 2) a fiatalok identitásának erősítése. A fiatalok elvándorlásának megfékezése érdekében többek között biztosítani kell 1) felsőoktatási és speciális oktatási lehetőségeket a vidéki térségben, 2) a tehetséges fiatalokat szükséges felkarolni és támogatni, 3) a munkalehetőségeket színesíteni kell. Végül pedig egy eredményesen működő ifjúsági tanács létrehozásához a fiatalok és döntéshozók elkötelezettségén kívül szükséges a megfelelő adminisztratív struktúra és a pénzügyi háttér.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)13 megjelenítés