VIII. Székelyföld Napok: Felhívás az Orbán Balázs díjazásra

(0 Szavazat)59 megjelenítés

Hargita, Kovászna és Maros megye tanácsa 2011-ben közösen hozta létre a Székelyföldi Orbán Balázs-díjat, amely azoknak a személyeknek adományozható, akik sokat tesznek a közös székelyföldi ügyekért. A közös történelmi múlt és kultúra révén összetartozó három megye a régió egyik legjelentősebb kitüntetésének szánja az Orbán Balázsról elnevezett díjat a térség érdekében folytatott kimagasló tevékenységért.

A rangos kitüntetést első alkalommal 2011-ben adományoztuk az önkéntesség jegyében az arra érdemeseknek. Azóta évente odaítéltük az elismerést:

·        2012-ben az Aktív Idősödés és a Generációk Közötti Szolidaritás Európai Éve jegyében;

·        2013-ban a Kós Károly-emlékév kapcsán;

·        2014-ben a Család és munka összehangolása évének jegyében;

·        2015-ben a fejlesztés európai évének kapcsán azoknak a személyeknek, szervezeteknek, akiknek szellemisége, munkája élő örökség, követendő példa, mely révén elismerést és érdemet szereznek a régiónak;

·        2016-ban a Márton Áron Emlékév jegyében olyan személyeket tüntettünk ki a rangos díjjal, akik nemcsak hitbeli, hanem kiemelkedő lelki- és közösségi pásztorai is híveiknek, egyházközségüknek.

A 2017-es esztendő a Reformáció Emlékéve, ezért idén a reformáció 500. évfordulója alkalmából olyan személyiségeknek szeretnénk odaítélni a kitüntetést, akik hitbeli és közösségi vezetői is egyházközösségüknek, akik munkájukkal megújulást hoztak a gyülekezet életébe, illetve a lelkipásztori teendők mellett felvállalták hiánypótló szociális, kulturális és ifjúsági tevékenységek szervezését is, és ezáltal hozzájárultak a közösség összetartásához és megerősítéséhez. 

A reformáció a 16. században szellemi és társadalmi kohéziós hatása által hozzájárult az új állam, az Erdélyi Fejedelemség sikeres megszilárdításához. Hatása a magyar nemzeti identitástudat megerősítésében is döntő volt, hozzájárult az irodalmi magyar nyelv kialakulásához és elfogadottá tette a nemzeti nyelvet az egyházban és az adminisztrációban is.

Az évszázadok során a művelődést szervező és iskolateremtő reformátorok nagymértékben hozzájárultak az erdélyi magyar közösség társadalmi, szellemi fejlődéséhez és a magyar önazonosság megmaradásához úgy, ahogyan napjaink elhivatott lelkipásztorai is fontos szerepet játszanak a magyar közösség megmaradásában.

A Székelyföldi Orbán Balázs-díj kör alakú, 70 mm-es átmérőjű, 4,5 mm vastagságú, kétoldalas ezüstből készült vert érme, amelyet emléklap és pénzjutalom kíséretében adományoznak a megyei önkormányzatok vezetői egy külön erre az alkalomra szervezett ünnepségen a Székelyföld Napok keretében. A díjátadó ünnepséget 2017. október 20-án 18 órától rendezzük meg Marosvásárhelyen, a Vártemplomban.

Ezennel tisztelettel felkérjük, küldje el az Orbán Balázs-díjra vonatkozó jelölését rövid indoklás kíséretében 2017. október 10-én déli 12 óráig az info@hargitamegye.ro  e-mail-címre.

Tisztelettel és köszönettel:

Borboly Csaba                                                                       Biró Barna Botond

elnök                                                                                        alelnök

 

Csíkszereda, 2017. szeptember 26. 


[ Közéleti hírek ]

 

Álláshirdetések
Tematikus oldalak

Eseménynaptár
«2024, november»
hkscpsv
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
FACEBOOK

Projektek

 

 

 

 

 

 

ENSIE

 

 

Network of Cities for Artistic Creation

European Day of Artistic Creativity

Creative Ideas Bank

 

VADKÁROK HARGITA MEGYÉBEN

Sürgősségi számok

Egységes segélyhívó szám:

112

 

Hargita Megye Tanácsának készenléti szolgálata a megyei utak hótalanítására:

0266 207 774