(0 Szavazat)39 megjelenítés
A házikenyér útja Kisbaconban. Interaktív foglalkozás diákoknak
2015. október 15., csütörtök, 9.00–14.00, Kisbacon, vízimalom tájház papilak
Vidékünk sajátos városi és falusi kulturális értékekkel rendelkezik, de gyermekeinknek nem mindig adódik lehetőségük, hogy megismerjék ezen értékek forrását, hogyanját, mikéntjét, miértjét. A Kovászna Megyei Művelődési Központ 2014-ben elindított programjának célja a hagyományos mesterségek, a hagyományos módon készült termékek és tárgyak megismertetése és népszerűsítése a fiatalabb korosztály körében is.
Utolsó frissítés: szerda, 2015 október 14
A házikenyér útja Kisbaconban. Interaktív foglalkozás diákoknak
2015. október 15., csütörtök, 9.00–14.00, Kisbacon, vízimalom – tájház – papilak
Vidékünk sajátos városi és falusi kulturális értékekkel rendelkezik, de gyermekeinknek nem mindig adódik lehetőségük, hogy megismerjék ezen értékek forrását, hogyanját, mikéntjét, miértjét. A Kovászna Megyei Művelődési Központ 2014-ben elindított programjának célja a hagyományos mesterségek, a hagyományos módon készült termékek és tárgyak megismertetése és népszerűsítése a fiatalabb korosztály körében is.
Igen büszkék vagyunk hagyományos székely termékeinkre, ezek közül is a „pityókás házikenyérre”. Ennek az elkészítési folyamatát szeretnénk megmutatni azoknak a városi gyermekeknek, akiknek nincs lehetőségük a hagyományos kenyérsütés fázisait megtapasztalni. Ezt a folyamatot a vízimalomtól (a liszt őrlési fázisától) kiindulva a kenyérsütésig szeretnénk bemutatni, természetesen számos kulturális, helyspecifikus programmal megtűzdelve.
Épülő Szekélyföld Leader-partnerséggel – konferencia
2015. október 15., csütörtök, 10.00, Csíkszereda, Hargita Megye Tanácsának márványterme
A 2015-ös Székelyföld-díjak átadása
2015. október 15., csütörtök, 11.00, Csíkszereda, Székelyföld Galéria
Díjazottak: Szepesi Attila költő, a Nemzet Művésze; Obrusánszky Borbála történész, orientalista; Borsodi L. László költő, kritikus; Adorjáni Anna prózaíró
„Minden közösségnek vannak értékei” – Székelyföldi Értéktár Konferencia
2015. október 15., csütörtök, 14.00–18.00 óra, Csíksomlyó, Jakab Antal Tanulmányi Ház és Konferenciaközpont
A konferencia a székelyföldi értékgyűjtő mozgalom első nyilvános eseménye. A mozgalom célja olyan módszertani tudást, eszközöket és szakmai tanácsadói hálózatot bocsátani a helyi közösségek rendelkezésére, melyek segítségével sikeresen tudják értékeiket dokumentálni, gondozni és a közösség érdekében hasznosítani. A konferenciára önkormányzati képviselőket, településfejlesztésben, vidékfejlesztésben tevékenykedő, helyi, kistérségi és térségi szervezetek képviselőit várjuk. Az előadások, bemutatók, beszélgetések során a meghívott szakemberek olyan kérdések megválaszolására törekednek, mint például milyen lehetőségeket nyújt a hungarikumtörvény Erdélyben és Székelyföldön, melyek az Erdélyi Értéktár létrehozásával és működtetésével kapcsolatos tervek, hogyan hozzunk létre települési értéktárat, hogyan hasznosítsuk értékeinket a közösség- és településfejlesztésben, a helyi, térségi és nemzeti azonosságtudat erősítése érdekében, hogyan kerülhet be egy székelyföldi érték az Erdélyi Értéktárba, a Magyar Értéktárba, illetve hogyan válhat hungarikummá.
SIMPLICISSIMUS. Valós és képzeletbeli utazások – Szepessy Béla nyíregyházi grafikus katalógusbemutatója és kiállításmegnyitója
2015. október 15., csütörtök, 17.00, Székelyudvarhely, a Haáz Rezső Múzeum Képtára
Szepessy Béla nyíregyházi grafikusművész elmúlt évtizedekben készült alkotásait bemutató katalógusa nemrég jelent meg, amelyet alkotásaival együtt Székelyudvarhelyen is bemutat. A kötetben szereplő alkotások kiállításon is megtekinthetők.
www.hrmuzeum.ro
„Zeng a lélek, zeng a szó...” a Százlábú Néptáncegyüttes folklórműsora
2015. október 15., csütörtök, 18.00, Sepsikőröspatak, kultúrotthon
2015. október 16., péntek, 18.00, Zágon, kultúrotthon
2015. október 17., szombat, 18.00, Kovászna, művelődési ház
A Virág Imola és Virág Endre által összeállított „Zeng a lélek, zeng a szó...” című folklórműsor felnőtt és gyermekközönség számára egyaránt élvezhető, fogyasztható program. A műsor moldvai, felcsíki, mezőségi, kalotaszegi és szászcsávási táncokat tartalmaz. Az előadás alatt Maros menti népzene és füzesi ritka fogásolás is elhangzik.
Az előadás célja a magyar kultúra egy szeletének, a néptáncnak a megismertetése, megszerettetése és ápolása. A néptánc művészetét pusztán egy tág fogalomként is fel lehet fogni, azoknak a fiataloknak azonban, akik ezt több éve űzik, nemcsak egy fogalmat, hanem a mindennapjaikban szervesen jelen lévő életstílust jelent. De egy fiatalnak is áldozatokat kell hoznia ahhoz, hogy a tanulás, a családi élet és egyebek mellett időt tudjon fordítani arra, hogy aktívan bekapcsolódhasson a közösségi életbe. Áldozatot hozni mégis megéri: nincs annál felemelőbb érzés, mint amikor forró, zúgó tapssal párosul az emberek elismerő, tiszteletet sugárzó arca.
A II. Székelyföldi Dokumentumfilm Szemle vetítései
2015. október 15., csütörtök, 17.00, Gyergyószentmiklós, Central Kávé és Teaház
Fecső Zoltán: Történelem fekete-fehérben (24 p.)
Zsigmond Attila: Székelyföldi betyárok (52 p.)
Jakab Ervin: A Nagy-Küküllő útja (52 p.)
Zsók Enikő: „Körbe vagyok fülekkel véve” – A fekete füzet (42 p.)
2015. október 15., csütörtök, 18.00, Csíkszereda, a Székely Károly Szakközépiskola bentlakása, 37-es terem
Daczó Dénes, Daczó Katalin: Kápolnák az Úr dicséretére – Kápolnák és kápolnaromok a Csíki-medencében. A Salvator-kápolna, A csíksomlyói Szent Antal-kápolna (42 p.)
Bálint Arthur: Kié lesz a hegedű? (34 p.)
2015. október 15., csütörtök, 18.00, Kézdivásárhely, Kosztándi-képtár
Makó Andrea: Esztena (38 p.)
2015. október 15., csütörtök, 19.00, Balánbánya, 1-es Számú Általános Iskola
Lukács Csaba, Marossy Géza: Két székely (56 p.)
2015. október 15., csütörtök, 19.00, Barót, Erdővidék Múzeuma
Csibi László: Édes Erdély, itt voltunk (49 p.)
2015. október 15., csütörtök, 19.00, Gyergyóremete, a községháza tanácsterme
Lukács Csaba, Marossy Géza: Két székely (56 p.)
2015. október 15., csütörtök, 19.00 óra, Szépvíz, a polgármesteri hivatal pinceterme
Csibi László: Édes Erdély, itt voltunk (49 p.)
Daczó Katalin: Ők ketten és Fekete (21 p.)
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)39 megjelenítés