Pályázati tanácsadással segít Hargita Megye Tanácsa és fejlesztési ügynöksége
(0 Szavazat)62 megjelenítés
Az állattenyésztők számára mindennapos probléma az állati trágya tárolása. A témában Hargita Megye Tanácsa, az alintézményével, Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségével közösen, augusztus 27-én online konzultációt szervezett, ahol szakemberek bevonásával a trágyatárolás problémájáról beszélgettek.
Utolsó frissítés: péntek, 2020 szeptember 04
Bernádt Sándor, az Olt Vízügyi Igazgatóság mérnöke szerint azok a gazdák, akik nem rendelkeznek trágyatárolóval, nehézségekbe ütköznek a támogatások igénylésénél és a pályázatok leadásánál egyaránt. Mint mondta, szükséges a településenkénti, központosított trágyatározók létrehozása, viszont ez a lakott területektől messze kell hogy elhelyezkedjen. Vízügyi engedélyt kell kérni minden egyes trágyatározó megépítése előtt, és fel kell készülni arra, hogy ez egy hosszas folyamat lesz, már csak a környezetvédelmi engedélyezés miatt is.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke felvetette azt kérdést, a korábbi tapasztalatokból kiindulva, hogy hol lehetne trágyatározókat betervezni a települések általános rendezési terveibe. Szerinte azon kell gondolkodni, hogy akik egyénileg nem tudják megoldani, azoknak segíteni lehessen községi trágyatározók létrehozásában.
Fülöp Otilia megyei főépítész arról beszélt, hogy a kommunális trágyatározók esetében kijelölnék az ezeknek szánt területeket az általános rendezési tervekben, ugyanis a későbbiekben gond lehet a hiányuk. Csíkcsicsóban egy kommunális trágyatározó létrehozásán dolgoznak, és ott is egy övezeti rendezési tervet kellett előkészítenie az önkormányzatnak, hogy ez megvalósulhasson. Az általános rendezési tervekhez meg lehet majd keresni azokat a területeket, amelyek teljesítik az egészségügyi normákat, így könnyebb az engendélyek kiadása is.
Cilip Árpád, Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatója fontosnak tartja, hogy a gazdák lehetőségeik szerint építsék meg az engedélyezett trágyatározót, viszont, ha ez nem áll módjukba, akkor a kommunális trágyatározó létrehozását kezdjék el szorgalmazni és igénybe venni. Meglátása szerint együtt kell működni az önkormányzatokkal, polgármesterekkel, hogy hozzanak létre kommunális trágyatározókat, segítve a gazdaságok fejlődését.
László Csongor falugazdász kiemelte, hogy a trágyatárolás szempontjából a kitétek nagyon nehezen megvalósíthatóak. Ha a farm a falu szélén helyezkedik el, akkor az már rendben van, viszont lakott területen belül ötszáz méterre kell lennie a tározónak az első szomszédtól. A falugazdász szerint jelenleg abba az irányba haladnak, hogy az APIA- és egyéb támogatásokhoz is igényelnék a trágyatározót, és akinek nincs, az elég nagy problémákkal nézhet szembe.
Tamás Ervin pályázatíró hozzátette, hogy ezeket a problémákat előbb-utóbb meg kell oldani. Hargita megyében az utóbbi évek tapasztalatai alapján az AFIR ügynökség részéről sokkal szigorúbban ellenőrizték a trágyatározók meglétét.
A gazdák pályázati problémáiról korábban videóban beszéltek részletesebben a szakemberek: https://www.facebook.com/borbolycsaba/videos/763612567718331/
Csíkszereda, 2020. szeptember 1.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)62 megjelenítés