Ösztöndíjprogrammal támogatták fiatal szakemberek kutatásait
(0 Szavazat)35 megjelenítés
Országos premierként indított ösztöndíjprogramot Hargita Megye Tanácsa a Hargita Megyéért Egyesülettel közösen azoknak a fiatal szakembereknek, akik a természeti erőforrások felhasználását kutatják a vadgazdálkodás, a mezőgazdaság, ember-nagyvadak együttélése témakörökben.
Utolsó frissítés: kedd, 2019 július 02
. A 2018 decembere és 2019 áprilisa között zajló program alatt született kutatásokat az ösztöndíjasok pénteken, június 28-án mutatták be a csíkszeredai megyeházán megtartott Vadgazdálkodás és természetvédelem Székelyföldön címmel megtartott konferencián. Ezt követően szakmai előadások hangzottak el, majd összegzésként javaslataikat fehér könyv formájában fogalmazták meg a szakemberek.
A konferenciát a megyei tanács Tájgazdálkodási Munkacsoportja részéről Demeter László moderálta, Borboly Csaba videóüzenetben köszöntötte a résztvevőket. A konferencia végtermékeként született fehér könyv hozzásegít a tisztánlátáshoz és a megoldáshoz, mondta a megyeelnök. Még hosszú az út, de a fiatal szakemberek innovatív megközelítése és az idősebb generáció szakmai tapasztalata egyaránt segíti a megoldáskeresést. Közösen kell megoldást találni az ember és a nagyvadak együttélésére, a cél a populáció fennmaradása és a vadgazdálkodás biztosítása, illetve a turisztikai hasznosítás, hangsúlyozta Borboly Csaba.
A Hargita megyei medve-ember konfliktusokat vizsgálta kutatásában Csató Éva, hiszen térségünkben mindennapossá vált a medveprobléma. Kérdőívezésének eredménye, hogy a lakosság sürgetőnek tartja a helyzet orvoslását, és szükségesnek látják egy regionális akciócsoport megalakítását, amely a kritikus helyzetekben be tud avatkozni.
A vadföldek kialakítása a vad táplálását, megfigyelését, a vad potenciális helyének beazonosítását, a medve-ember konfliktus csökkentését szolgálná. Ráduly Kinga az ösztöndíjprogram keretében azt kutatta, hogy Hargita megyében hol alakíthatók ki ezek a területek.
Többek között az intervenciós csapatok létrehozásának fontossága körvonalazódott Erős Nándor kutatási eredményei között, aki a LIFE projekteket vizsgálta Európában.
A szakmai előadások után a konferencia résztvevői úgynevezett fehér könyvbe foglalták javaslataikat, amely visszajelzésként is szolgál, illetve segíti a kérdésben érintettek munkáját, legyen szó vadásztársulásokról, civilszféráról, közintézményekről stb.
A fehér könyv többek között megfogalmazza:
A problémát helyesen kell kommunikálni az érintetteknek.
A természeti értékeket a gazdálkodás által lehet fenntartani. A gazdálkodást pedig tudományosan meg kell alapozni és bővíteni kell.
Fontos a vadföldek finanszírozása, a vadeltartó képesség.
Fontos a szakmai fórum fenntartása.
Szükség van a vadgazdálkodás reformjára, presztizsének visszaállítására.
Módszertanilag meg kell alapozni a károk becslését.
A közintézmények szerepet kell vállaljanak az utánpótlás képzésében, a konfliktusmenedzsmentben és az intézmények közötti kommunikációban.
Csíkszereda, 2019. június 28.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)35 megjelenítés