Újításra van szükség a piacképes tudás átadása érdekében
(0 Szavazat)151 megjelenítés
Levelet fogalmazott Borboly Csaba megyeelnök Dacian Cioloș miniszterelnöknek, amelyben arról tájékoztatja, hogy Hargita Megye Tanácsa az utóbbi években milyen tevékenységeket végzett a szakoktatás fejlődése érdekében Hargita megyében. A levelet annak kapcsán fogalmazta meg, hogy a román kormány nyilvánosságra hozta a szakoktatással kapcsolatos terveit a 2016–2020-as periódusra vonatkozóan. A megyeelnök levelében leírja, hogy Hargita Megye Tanácsánál különös figyelmet fordítanak azokra a reformokra, amelyek az oktatást javítják, és úgy gondolják, ki kell dolgozni egy olyan oktatási módszert, amely figyelembe veszi a diákok képességeit és a piac igényeit egyaránt.
Utolsó frissítés: szerda, 2016 június 15
Az utóbbi években fontos lépéseket tett a megyei tanács a szakoktatás intézményesítése és a felnőttek képzése érdekében, e célt szolgálták a közreműködésével szervezett tantárgyversenyek, szakmai gyakorlatok is. Továbbá Hargita Megye Tanácsa elemzőcsoportja felmérte a Hargita megyei nyolcadikos diákok és szüleik körében a pályaorientációs tevékenységek sikerességét (a felmérés eredménye elérhető a következő linken: http://elemzo.hargitamegye.ro/palyaorientacio-hargita-megyeben-kutatasbeszamolo/). A dokumentumból kiderül, kevés pályaorientációs tevékenységet folytatnak az iskolákban, és ezek sem elég hatásosak, ami azt jelenti, hogy egyelőre nem is beszélhetünk pályaorientációról, ami alapján a fiatalok oktatási intézményt és karriert választanak. A fiatalok pályaorientációs tájékoztatásának javításában fontos szerepe van a Hargita Megyei Nevelési Tanácsadó és Erőforrás Központnak is. A megyeelnök szerint javasolt jobban figyelni a diákok pályaválasztással kapcsolatos döntéseire azáltal, hogy már a gimnáziumi oktatás során megismertetik velük az egyes szakmákat, és változtatnak a szakmunkával kapcsolatos mentalitáson, valamint olyan programokat szerveznek, amelyek a későbbiekben segítik a fiatalokat elhelyezkedni a munkaerőpiacon.
A levélben arról is említést tesz a megyei tanács elnöke, hogy készítettek egy tanulmányt a szakoktatás helyzetéről Hargita megyében. Kifejti: a szakoktatás fejlesztése érdekében hatékony együttműködésre van szükség az oktatási intézmények, az önkormányzatok vezetői és a vállalkozók között. Ez ügyben már történtek is lépések. A megyei tanács először kerekasztal-beszélgetéseket szervezett, amelyre meghívta a főtanfelügyelőt, iskolaigazgatókat és vállalkozókat, hogy megvitassák a szakoktatás témát. Ezek következtében kialakult az a vélemény, hogy ahhoz, hogy a vállalkozók igényeihez mérten képezzenek diákokat, szükség van az oktatás megreformálására. Jelenleg a megoldást a duális képzés jelentené, hogy minél zökkenőmentesebb legyen a fiataloknak az iskolákból a munkaerőpiacra való kerülése. A vállalkozókkal is történtek egyeztetések, kiderült, szívesen részt vesznek a fiatalok képzésében szakmai gyakorlatok, ösztöndíjak felajánlásával. Szükség van a szakoktatási intézmények eszköztárának bővítésére is. Meglátásuk szerint vonzóbbá kellene tenni a szakoktatást a fiatalok körében, konkrét jövőképet mutatni nekik, hogy láthassák, mi fog történni a képzés elvégzése után, ugyanakkor fontos lenne a népi mesterségek újraértékelése is.
Hargita Megye Tanácsa előtérbe helyezi azon projekteket, amelyek a szakoktatás javítását szolgálják. Támogatja a fiatalok szakmai gyakorlatokon való részvételét akár más térségekben is, valamint a pályaorientációs tevékenységeket. Együttműködési egyezményt írt alá az iskolák, az önkormányzatok vezetőivel és a vállalkozókkal, mert ha fejlődik a szakoktatás, és egyre több fiatal talál sikeresen munkát, akkor fejlődik a megye is. Az egyeztetések során az a javaslat született, hogy azon diákokat, akik a szakmai gyakorlatukon megfelelnek a követelményeknek, esetleg ösztöndíjat is kapnak, kötelezzék arra, hogy az iskola elvégzése után annál a vállalatnál dolgozzanak, amelynél elvégezték a gyakorlatot, tájékoztatta a levélben Dacin Cioloș miniszterelnököt Borboly Csaba. Célunk megoldást találni arra a problémára, hogy a munkáltatók nehezen találnak megfelelő munkaerőt, és arra ösztönözzük a fiatalokat, hogy tanuljanak szakmát, ehhez pedig a szakoktatás megreformálására van szükség – fogalmazta Borboly Csaba a miniszterelnöknek címzett levelében.
A levél elolvasható itt:
http://hargitamegye.ro/upload/public/consiliu/propuneri/2016/06_13_Ciolos_MiniszterelnokUr_Szakoktatas.pdf.
Csíkszereda, 2016. június 14.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)151 megjelenítés