Közel 9 méter széles székelykapu fogadja a zarándokokat
(0 Szavazat)32 megjelenítés
„Őseidnek szent hitéhez, nemzetednek gyökeréhez testvér ne légy hűtlen soha! A pápa látogatásának alkalmából 2019. jún. 1.” – ez a felirat áll a csíksomlyói Nyeregbe érkező zarándokokat fogadó székelykapun.
Utolsó frissítés: szerda, 2019 május 29
A csíkszeredai Vámszer Géza Művészeti Népiskola mesterei – András Lajos, Sebestyén Ferenc, Godra János – és 25 fafaragó szakon tanuló diákja által készített kaput Hargita, Kovászna és Maros Megye Tanácsa állíttatta Ferenc pápa látogatása emlékére. A zeteváraljai Sebestyén Ferenc udvarán egy hónapig faragott kapu nyolc és fél méter széles, több, mint 5 méter magas, súlya közel három tonna.
– Ez a kapu évszázadok múlva is itt fog állni annak emlékére, hogy Ferenc papa ellátogatott hozzánk, Csíksomlyóra. Ez egy jelkép is: mi itt voltunk, itt vagyunk és itt leszünk. Itt voltunk, hiszen a székelykapu készítésének tudása évszázadok óta apáról fiúra száll és nem felejtettük el. Itt vagyunk, építkezünk, építünk, képesek vagyunk arra, hogy maradandót alkossunk. És itt leszünk – jelképezi a kapu – hiszen tervezünk, vendégeket várunk, vendégeket fogadunk – mondta Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, aki a helyszínről élő videóban jelentkezett be:
https://www.facebook.com/borbolycsaba/videos/2194044964046202/
A kaput a csíksomlyói Nyeregben levő oltár közelében állították fel, remélhetőleg Ferenc pápa is át fog majd alatta haladni június elsejei látogatása során.
A kapuállításról készült fotók itt tekinthetők meg:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2122027397844632
A kapu felállításáról készült timelapse videó itt tekinthető meg: https://www.facebook.com/borbolycsaba/videos/1127804167426604
Hargita Megye Tanácsa kiemelten kezeli az épített örökségvédelmet és a székely kapuk állapotát, a Hargita Megyéért Egyesülettel közösen évek óta foglalkozik kapumentéssel, csatlakozva a máréfalvi Kőlik Hagyományőrző Művelődési Egyesület munkájához. Európa felismerte és elismerte ennek a munkának a fontosságát, amikor 2012-ben Europa Nostra-díjjal tüntette ki néhai Kovács Piroska néprajzi gyűjtőt, a Kőlik egyesület alapítóját, a kapumentő mozgalom elindítóját.
Csíkszereda, 2019. május 28.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)32 megjelenítés