A Resicabányai Magyar Napok jó alkalom volt az összetartozás kifejezésére
(0 Szavazat)88 megjelenítés
Szeptember 19-24. között immár tizenkettedik alkalommal szervezték meg a Resicabányai Magyar Napokat, amelyen idén Hargita Megye is képviseltette magát az Összetartozunk közösségépítő programjának köszönhetően.
Utolsó frissítés: hétfő, 2017 szeptember 25
Hargita Megye Tanácsa közösségépítő programja jóvoltából, a Hargitai Zugtánccsoport lépett fel a Krassó-Szörény megyei Resicabányán szeptember 23-án szombaton, akik bekapcsolódtak a Magyar Napok további programjába is. A Platanus Művelődési Egyesület meghívására, a Csíksomlyó Egyesület „Népcsoportokat köt össze a tánc” pályázatának köszönhetően valósult meg a Hargitai Zugtánccsoport fellépése, a mintegy 500 kilométerre lévő településen.
Szombat délután a Nyugati Színház színpadán tartott néptáncbemutatót a Hargitai Zugtánccsoport, egy kis ízelítőt adva felcsíki, gyimesi és mezőségi táncokból. Ugyanakkor a csíkszeredai Nagy István Művészeti Középiskola XI. osztályos tanulója, Regián Réka Kata kalotaszegi és mezőségi népdalokat énekelt.
A fellépést megelőzően Zonda Erika vezérigazgató, az Összetartozunk program felelőse köszöntötte a nagy számú érdeklődőt.
– A program legnagyobb sikerének azt tartom, hogy az együttműködés, az egymásra figyelés civil szervezetek, oktatási intézmények, egyházközségek, családok szintjére is kiterjedt, ezáltal élővé, szervessé téve a kapcsolatot. Erősítve azt az érzést, amelyet programunk nevéül is választottunk: Összetartozunk – fogalmazott a szórványprogram vezetője.
Évekkel ezelőtt néhányan arra kérték Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes vezetőjét, hogy tanítson néptáncot nekik, mert pótolni szeretnék tudásukat ezen a területen és lehetőleg ne verjék nagydobra… Így lett Zugtánc a heti rendszerességgel tartott „táncóra”. Az a néhány fő meglepően kitartóan és rendszeresen járt néptáncot tanulni, most már közel 10 éve. Lassanként Zugtáncház lett belőle és a „zugban” már kezdő és haladó csoport is tanulja lelkesen a néptáncot. A Hargita Együttes táncosai tanítanak, kiegészítve énektanítással az aktuálisan tanított tájegység anyagát.
– Azt kívánjuk továbbadni a nagyközönség számára, hogy a néptánc művelése kortalan és mindenkié, hogy táncolni jó – zárta köszöntőjét Zonda Erika.
A Resicabányán töltött napok alatt a Hargita megyeiek a helyiek vendégszeretetét élvezve megtekintették Dobai András lombfűrészmunkáiból nyílt kiállítást, valamint Tóth János Székelyföldi emlékek c. fotókiállítását, valamint felkeresték a megye magyar vonatkozású nevezetességeit: a gőzmozdonymúzeumot, Sissi királyné emlékművét, az oravicabányai régi színházat, valamint az ország legszebb zuhatagát, a Bigér-vízesést. Végül megemlékeztek Oravicabányán Mihalik Kálmán szülőházánál, ahol megkoszorúzták az emléktáblát.
A kölcsönösség jegyében meghívták a vendéglátókat Hargita megyébe, szeptember utolsó hétvégéjére, a Székelyudvarhelyen sorra kerülő nemzetközi kórustalálkozóra.
Csíkszereda, 2017. szeptember 25.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)88 megjelenítés