( Szavazat)42 megjelenítés Gondosan szervezett munka áll a Székelyföldi Civil Napok mögött. Ördög-Gyárfás Lajos, a rendezvény koordinátora a megnyitón elmondta: a Civil Napokat eddig nyolc alkalommal szervezik meg, az idén már Kovászna és Hargita megye együttműködésével. A szervezők szerint jövőre már Maros megye is társul a Székelyföldi Civil Napokhoz.
Utolsó frissítés: péntek, 2010 június 18
A június 18-án, pénteken tartott megnyitón Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke elmondta: a megyei és helyi önkormányzatok is civilbarát intézményekké váltak. Borboly szerint fontos a civil szféra és az önkormányzatok közti együttműködés, a szubszidiaritás nélkül nehéz lenne elképzelni a térség jövőjét. A tanácselnök hangsúlyozta, hogy Székelyföld jövőjére nézve a civil kezdeményezéseknek meghatározó a szerepük.
„Miénk itt a tér, miénk itt a felelősség” – hangsúlyozta Antal Árpád András, Sepsiszentgyörgy polgármestere a Székely Nemzeti Múzeumban, majd a civil kezdeményezések fontosságára tért ki, kiemelve, hogy az összefogás akkor is fontos, ha ezzel néha az önkormányzatok orra alá törnek borsot. A városatya szerint vállalkozók és civilek hiányában nem lehet sem egy város, sem az önálló Székelyföld jövőjét elképzelni.
Székelyföldön az országos átlagnál jóval több civil szervezet létezik – mondta megnyitóbeszédében Tamás Sándor, a Kovászna megyei önkormányzat elnöke. Tamás azt is elmondta, hogy 2001-től folyamatosan nőtt a megpályázható összegek értéke és a pályázók száma is: a kezdeti 139 programhoz képest, ma már 399 pályázót támogat az önkormányzat. „Kovászna megyében nagy hagyománya van a civil összefogásnak, példa erre a számos önkéntes tűzoltó, de civil kezdeményezés nyomán született meg a pár hete megrendezett huszártoborzó is. Fontos, hogy azok a civil szervezetek, amelyeket támogatunk nemes és jó célt szolgáljanak” – mondta el Tamás Sándor.
A Székelyföldi Civil Napok első napján konferenciát is tartottak Közös tér, közös örökség címmel a Székely Nemzet Múzeumban. Ugyanitt este 6 órától kiállításmegnyitóra is sor kerül, amelyben az elmúlt 10 évben felújított történelmi műemlékek állapotát ismertetik. 12 órai kezdettel a Kónya Ádám Művelődési Házban A székelyföldi népi fürdők helyreállítása címmel nyílt kiállítás.
A rendezvény második napján, az új sepsiszentgyörgyi sportcsarnok szomszédságában található téren előadások, játszóház és tűzzsonglőrök várják az érdeklődőket.