( Szavazat)27 megjelenítés Kicsik és nagyok fellépésével népi, kulturális jellegű programok várják az érdeklődőket, immár második alkalommal a Székelyföld Napok keretében. Maros, Hargita és Kovászna megye önkormányzatának vezetői, Lokodi Edit Emőke, Borboly Csaba és Tamás Sándor május 25-én, szerdán, Sepsiszentgyörgyön tartottak a történelmi Székelyföldet teljes egészében átfogó rendezvényről sajtótájékoztatót.
Utolsó frissítés: csütörtök, 2011 május 26
A rendezvénynek már a programfüzete is impozáns, hiszen három megye eseményeit boronálták össze egy ismertetőbe. Lokodi Edit Emőke, Maros Megye Tanácsának elnöke a sajtótájékoztató keretében kifejtette: a három megye képviselői már huzamosabb ideje összehangolták terveiket, különösen a turisztikai stratégia terén. „Most lehetőségünk van arra, hogy a közös turisztikai ajánlatot mutassunk be. Ez szó szerint nemcsak a régi történelmi Székelyföldet jelenti, Maros megye teljes területének rendezvényeit, kínálatát is belefoglaltuk. Figyelembe kell venni azokat az ajánlatokat, programokat, amelyeket a különböző helyi önkormányzatok kínálnak, ez további turistákat vonzhat a régióba” – részletezte a Maros megyei tanácselnök.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke elmondta: a székely együttműködés keretében három éve dolgoznak közös projekteken, rendezvények lebonyolításán. A tanácselnök röviden kitért a szórványmagyarságot támogató programra is. A megyei önkormányzati vezető közölte, hogy közös tervet dolgoznak ki arra, hogy a szórványprogramba a csángóföldi településeket is bekapcsolják.
A Székelyföld Napok hivatalos megnyitójára a Perkőn kerül sor, a Gyermek- és Ifjúsági Táncegyüttesek Találkozójával – tájékoztatott Tamás Sándor.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a székelyföldi kulturális kibontakozás lehetőségének nevezte a Székelyföld Napok rendezvénysorozatot. „Nem versengünk egymással, hanem szolidaritást teremtünk a székelyföldi megyék, székek között, hiszen a történelem bebizonyította, hogy ha a székelyek összefognak, nem lehet legyőzni őket” – jelentette ki a Hargita megyei tanácselnök, aki szerint a rendezvénysorozat révén Székelyföld jobban hallathatja a hangját és megmutathatja sajátos, egyedi kultúráját az Európai Unióban.
Borboly Csaba bemutatta az Orbán Balázs-díjat, amelyet a három megye önkormányzata közösen ítél oda évente egy-egy személynek mindhárom megyéből. Hogy idén kik veszik át az érmét, az a június 8-i, marosvásárhelyi díjátadón derül ki.
Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ vezetője szerint a Székelyföld Napok szervezőinek egyik kiemelt célja, hogy a székelyföldi települések, vidékek megismerjék egymás szokásait, értékeit – ezt a célt szolgálják a vándorrendezvények is. Antal Attila, Csíkszereda alpolgármestere az Ezer Székely Leány Napja rendezvényről beszélt, amely hagyományos módon július első szombatján lesz a csíksomlyói Nyeregben, és kiváló alkalom a lelki töltődésre. A nagyszabású eseményt tavaly óta a művelődési minisztérium is támogatja, közölte az alpolgármester.
Péter Ferenc szovátai polgármester elmondta: a Székelyföld Napok szempontjából is fontos helyszín Szováta, ahol a Medve-tó nemcsak az egész évet átfogó turizmust szolgálja, hanem kisebb rendezvények helyszíne is lehet.
Első alkalommal szervezik meg Magyarországon kívül a Nemzeti Vágta előfutamát, a Székely Vágtát. Sepsiszentgyörgy alpolgármestere, Sztakics Éva elmondta: már folynak az előkészületei ennek a rendezvénynek is. A futamon kívül lovas tematikájú vásárra is sor kerül majd, valamint a Honfoglalás lovas rockopera ősbemutatójára.
A Székelyföld Napok programja nemsokára interneten is elérhető lesz a www.szekelyfoldnapok.ro címen.
***
A székely lajstrom majdnem Facebook
Régies kifejezéssel lajstromnak neveznek mindent, ami jegyzék – legyen az ábécé sorrendben, vagy bármilyen más kritérium szerint összeállított lista. Tamás Sándor a május 25-én, szerdán tartott sajtótájékoztató keretében bejelentette: már az idén elkészül a főként internetes felületre támaszkodó jegyzék elkészítése, amelybe a székelyföldi kötődéssel rendelkező emberek iratkozhatnak fel.
„Egyfajta székely Facebooknak megfelelő oldalt készítünk” – fogalmazott viccesen Kovászna Megye Tanácsának elnöke. „A regiszteren keresztül Székelyföldről, az itteni eseményekről szóló, elsősorban magyar nyelvű üzeneteket szeretnénk eljuttatni azokhoz, akik megadják email címüket. Első lépésként a magyar szervezetekhez fordulunk majd, akiktől azt kérjük, ismertessék meg tagjaikkal a székely kataszter által megnyíló lehetőségeket.”
A kezdeményezés lényege, hogy olyan eseményekről nyújtson tájékoztatást, amelyekért valóban érdemes ellátogatni Székelyföldre, mint a Csíksomlyói búcsú, Szent István nap a Perkőn, különböző gasztronómiai rendezvények, vagy éppen a Szent György Napok.
„Az sem elhanyagolható, hogy ily módon egy olyan hálózatot tudunk létrehozni, amely akkor is mozgásba lendül, ha egy-egy komoly közéleti kérdésre kell ráirányítani a nagyvilág figyelmét, például, hogy megvédjük a Székely Mikó Kollégiumot az újraállamosítástól” – szögezte le Tamás Sándor.