( Szavazat)229 megjelenítés Orbán Balázs halálának 120. évfordulójára emlékeztek április 17-én a Székelyudvarhely melletti Lengyelfalván. Az ősi kúria bejáratánál az ünneplő közösség a „legnagyobb székely” tiszteletére székely kaput állított, amelyet szombaton Hajdó István tb. főesperes plébános szentelt meg, és Bálint-Benczédi Ferenc unitárius püspök kért rá áldást. Az új székely kapu hű mása Orbán Balázs 1888-ban, Szejkén felállított kapujának.
Utolsó frissítés: hétfő, 2010 április 19
„A mai napon újra a községi összefogás szép példájának örvendhetünk, amikor a helyi közösség, a helyi és megyei önkormányzat, a környék falvainak, egyházainak és iskoláinak együttműködése eredményeként méltó emléket állíthattunk a legnagyobb székelynek, Orbán Balázsnak” – hangoztak el Sófalvi László, Hargita Megye Tanácsa alelnökének köszöntő és elismerő szavai. Az alelnök ismertette a kapu állításának történetét is, ami a megyei tanács kiemelt fontosságú székelykapu-programja keretében valósult meg; a szükséges faanyagot a helybeli Ferenczi Domokos adományozta, a kaput a máréfalvi mesterek Kovács Piroska néni szakértői irányításával faragták, a tereprendezést a községi tanács végezte, a munkálatokat pedig Hargita Megye Tanácsa finanszírozta.
Az ünnepségen verssel és énekkel tisztelegtek a kisiskolások, zenés-irodalmi összeállítást mutattak be a székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium diákjai, énekkel adott hálát az új székely kapunak a helyi egyházközség kórusa, majd egyházi és civil szervezetek sorra helyezték el megemlékező virágaikat.
Orbán Balázs értékítélete ma is vállalható. Ízig-vérig székely volt és magyar. Több nyelven beszélő tudós, polihisztor. Mint nagy elődei: Mikes Kelemen, Baróti Szabó Dávid, Bölöni Farkas vagy Kőrösi Csoma Sándor. Mint a legnagyobb székelyek.
Székely kapuk vezetnek sírjához, a szejkei dombtetőre. Az egyiken, a legelsőn felirat: „Az egy igaz Isten segedelmével építette Orbán Balázs.” Az ősi kapu hasonmása most Lengyelfalván áll, az egykori kúria bejáratánál, hirdetve az utókor megbecsülését.
Lejegyezte:
Kurkó Katalin
Borboly Csaba köszönetét fejezte ki Kovács Piroska többéves „tűzoltó” munkájáért, amellyel sok régi székely kaput sikerült megmenteni a végső pusztulástól, és lelkesedésével, a székely kapuk iránti odaadásával „megfertőzte” környezetét, ezért sikerült egyre jobban kiterjeszteni az önkormányzat székely kapuk megmentésére és újak állítására irányuló programját.
Csíkszereda, 2010. április 17.