( Szavazat)30 megjelenítés Anyagi érdek állhat a Natura 2000 terjeszkedése mögött
Hargita Megye Tanácsa Borbély László környezetvédelmi miniszterhez beadványt juttat el, amelyben kéri azoknak a hatástanulmányoknak az ismertetését, amelyek alapján új természetvédelmi területek kijelölését szorgalmazza a Natura 2000 szervezet.
Utolsó frissítés: hétfő, 2010 december 20
A december 17-i tanácsülés utolsó mozzanataként Borboly Csaba elítélte a Hargita megyei Natura 2000-területek bővítését. Hargita Megye Tanácsának elnöke a Különfélék napirendi pontban előterjesztett rövid helyzetjelentésre reagálva kijelentette, hogy a magukat természetvédőnek tartó szakemberek kezdeményezése minden további nélkül gyarmatosító szándékúnak nevezhető, gazdasági érdekeket követ és veszélyeztet minden előrelépést, ami eddig Székelyföldön megvalósult, tehát aláaknázhatja a térség jövőjét.
Az Európai Unió által létrehozott Natura 2000-területek újabb bővítését tűzte ki célul a Környezetvédelmi és Erdőgazdálkodási Minisztérium Hargita megyében. Erről Hargita Megye Tanácsa egy 2010. december 3-án keltezett átiratból értesült, amelyben a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség megbeszélésre hívta a megyei tanács illetékeseit az újonnan kijelölt Natura 2000-területekkel kapcsolatban.
A Borbély László környezetvédelmi miniszterhez címzett beadványban Hargita Megye Tanácsának illetékesei kérik a hatástanulmányok ismertetését, amelyek alapján az új közösségi jelentőségű, természetes élőhelytípusokat magukban foglaló Hargita megyei területeket kijelölték, továbbá sérelmezik, hogy a kijelölés során nem értesítették és nem kérték ki a véleményét sem az érintett területek tulajdonosainak, sem a helyi önkormányzatok illetékeseinek. A beadvánnyal Hargita Megye Tanácsa azt szeretné elérni, hogy a környezetvédelmi misztérium ne hagyja jóvá az új Natura 2000-területek végleges kijelölését az érintett helyi közigazgatási egységek és a területtulajdonosok írásos beleegyezése nélkül.
A Natura 2000-területek célja a biológiai sokszínűség megóvása, a fajok és élőhelytípusok hosszú távú fennmaradásának biztosítása természetes elterjedésük szinten tartásával vagy növelésével, de épp ez okoz gondot Hargita megye esetében. A megye jelentős része ugyanis hegyvidék, amely mezőgazdasági szempontból a nehezen megművelhető kategóriába sorolható. Ezeknek a területeknek a Natura 2000-területek javára való további csökkentése ellentmond az Európai Unió Közösségi Agrárpolitikájának, amely a hagyományos földművelési formák megőrzését is célul tűzte ki, ugyanakkor a mezőgazdasági területek csökkenése hátrányosan érinti a mezőgazdaságban dolgozókat, közvetve pedig Hargita megye minden lakóját.
A biodiverzitás és az állatállomány védelme szempontjából nem mellékes, hogy Hargita megyében már így is súlyos gondok vannak a vadkárok miatt, ráadásul a medveállomány messze meghaladja az európai uniós átlagot.
– Tudatában vagyunk a természetvédelem fontosságának, és látjuk a természetvédelmi területek növekedésének pozitív hozadékát is, tekintettel arra, hogy az ott megtermelt javak és termékek piaci pozicionálását erre is lehet építeni. De attól tartunk, hogy a Hargita megyei termelők és gazdák megélhetését sodorjuk veszélybe azzal, ha újabb előírásokkal korlátozzuk tevékenységüket, és ha teljesen vagy részlegesen területeket vonunk ki a mezőgazdasági művelés alól – mondta Borboly Csaba, hozzátéve: – A termelők mellett Hargita Megye Tanácsa is közvetlenül érintett az ügyben, hiszen a természetvédők furcsamód bejelölték a megyei hulladéktározó számára felvásárolt 15 hektáros területet is.
Hargita Megye Tanácsa éppen emiatt sejt mögöttes szándékot a természetvédők tevékenységében, és nemtetszését fejezi ki a feltehetően politikai és gazdasági érdekek mentén történő Natura 2000-terjeszkedés iránt. A megyei tanács él a törvények adta lehetőséggel, és minisztériumi érvényt keres igazának, hiszen nem kis erőfeszítésbe került a megyei hulladéktározó helyének kijelölése és megvásárlása.