( Szavazat)44 megjelenítés Alternatív energiaforrás gyergyóhollói lakosoknak
Átadták az első Hargita megyei törpe-vízierőművet szeptember 12-én Gyergyóhollónak egy olyan zónájában, ahol eddig gyertya mellett kellett tanulniuk a gyerekeknek. Az alternatív energiaforrásként működő rendszer tizenöt háztartást képes ellátni elektromos árammal.
Utolsó frissítés: csütörtök, 2011 szeptember 15
Hargita Megye Tanácsának, bár nem közvetlen hatásköre, fő céljai között szerepel a zöld gazdálkodás, az alternatív energiaforrások használatának az elterjesztése a megyében. A gyergyóhollói törpe-vízierőmű az első működő ilyen rendszer, amelyet Hargita Megye Tanácsa és Gyergyóholló önkormányzata közös erővel, ötven-ötven százalékos hozzájárulással valósított meg, összesen 434 ezer lejből.
Az erőmű átadási ünnepségén Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke kifejtette, hogy Hargita megye, Székelyföld egyik legnagyobb energiaforrása a zöld energia.
– Székelyföldet építünk, autonómiára törekszünk, de autonómiánk csak úgy lehet, ha megvannak a szükséges forrásaink, többek között az energia. A lezúduló patakjainkból, abból, amit a természet adott, hasznot lehet generálni. Az energiapiacon ennek a típusú energiának háromszoros ára van más energiatípusokhoz képest, ezért bízom abban, hogy a törpe-vízierőművek elterjedése a megyénkben nagyon erős gazdasági növekedést is fog jelenteni. Ez csak egy 0,1 MW-os kapacitású kis erőmű, de több száz MW-ra tehető az a kapacitás, ami a megyénkben van. Hiszünk abban, hogy azok a családok, akik olyan településeken élnek, ahol még a mai napig nincs villamos energia, ilyen megoldásokkal hamarabb részesülhetnek benne. Szeretném, ha megyénk minden erre alkalmas településén ilyen erőművekből biztosíthatnánk energiát, sőt ha öt-tíz éven belül egész Hargita megye eletromosenergia-ellátását vízzel biztosítanák. Ez új lehetőség a helyi tanácsok, közbirtokosságok, vállalkozók számára, és turisztikai hasznot is jelenthet, hiszen a segítségével olyan helyeken is megfelelő körülményeket lehet biztosítani a turisták számára, ahol nincs még villamos energia, így például fürdők, jégpályák energiaigényét is biztosíthatja, ugyanakkor árvízvédelemre is szolgál.
Borboly hozzátette: összefogással sok minden megvalósítható, ezért a megyei tanács azt várja, hogy a többi település is hasonló kezdeményezéssel forduljon hozzá, mert Székelyföldön nem politikai csatákra van szükség, hanem fejlesztésekre.
– Amíg a sajtóból arról értesülünk, hogy országszerte különböző módszerekkel próbálják megszerezni a hasonló erőművek építéséhez szükséges engedélyeket, és konkrét megvalósítás alig van, addig Hargita megyében az első törpe-vízierőmű elkészítésével bebizonyítottuk, hogy igenis lehetséges. Hároméves álmunk valósult meg, és remélem, hogy ez a működésbe helyezett erőmű jó példaként szolgál az összes többi település számára – mondta az avatóünnepségen Borboly Csaba.
Drugă Nicuşor, Gyergyóholló polgármesterének elmondása szerint számos helyen, több minisztériumnál próbálkoztak, hogy támogatást nyerjenek a sok pénzbe kerülő projektjeikkel, míg végül a megyei tanács hozzájárulásával sikerült megvalósítaniuk régi álmukat.
– A településnek ebben a részében ez volt az egyetlen lehetőség arra, hogy elektromos áramot biztosítsunk. Elsősorban a gyerekek miatt tartottuk fontosnak, akiknek eddig lámpa és gyertya mellett kellett tanulniuk. Jelenleg nyolc háztartás csatlakozik a rendszerre, de tizenötöt is el tud látni. Mivel turisztikai zónában vagyunk, ez a lehetőség számunkra különösen fontos. Egyelőre egy panzió működik a szomszédságban, de már hárman is jelezték, hogy telket vásárolnának és panziót építenének – ismertette a polgármester.
Az avatóünnepségen részt vett Ladányi László Zsolt, Hargita megye prefektusa is, aki szintén üdvözölte a megvalósítást. Szerinte nemcsak a jelent, hanem Hargita megye jövőjét is jelenti ez a beruházás, amelyet, reméli, hogy sok hasonló fog követni.
Csíkszereda, 2011. szeptember 13.