( Szavazat)37 megjelenítés Ünnepélyesen átadták a felújított csíkszeredai szülészetet
Nyílt napot tartottak a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban május 19-én, szombaton. Ez alkalommal adták át ünnepélyesen a megújult szülészeti osztályt, a Hargita Megye Tanácsa és az Egészségügyi Minisztérium által finanszírozott munkálatok során mintegy hárommillió lejes ráfordítással korszerűsített kórházi osztályok között ugyanis a szülészet is szerepelt.
Utolsó frissítés: hétfő, 2012 május 21
Az átadásra a szervezők meghívták a Csíki Anyák Egyesület tagjait is, akik mindvégig követték a szülészet ügyének alakulását, és már a munkálatok elkezdése előtt építő jellegű javaslatokkal, ötletekkel próbálták segíteni a kórház személyzetét és a szülő anyákat egyaránt. A leendő kismamák megtekinthették az egyébként szigorúan zárt rendszerben működő osztályt. Borboly Csaba megyeitanács-elnök részletezte a felújítás előzményeit:
– Sokat kellett várni erre. Annyi ígérgetés történt ezzel kapcsolatban, hogy sokan nem hitték, hogy valaha is megvalósul, és íme, önerőből sikerült – mondta Borboly Csaba utalva arra, hogy két évvel ezelőtt Hargita Megye Tanácsa kétmillió eurós nyertes pályázatot utasított vissza, amely összeget a felújítás költségeire fordíthatták volna. Mint a tanácselnök elmondta, a Világbanknál megnyert támogatás folyósítása sokat késett, több rendben elodázódott, ezért a megyei tanács hozott egy merész döntést, és úgy határozott, hogy önerőből próbálkozik. Szerencsére a Cseke Attila vezette Egészségügyi Minisztérium is felkarolta a helyi elképzelést, és támogatta a beruházás megvalósulását.
Demeter Ferenc kórházmenedzser is visszaemlékezett arra az időre, amikor családorvosi tevékenységét feladva elvállalta a kórház vezetését. Elmondása szerint a hozzá vizsgálatba járó kismamáktól többször hallotta, hogy Udvarhelyre mennek szülni, ezért amikor elvállalta a menedzseri tisztséget, feltett szándéka volt a leendő anyukáknak segíteni. Örvendett, amikor Bukarestben aláírta a világbankos projekt kivitelezési szerződését, és ehhez mérhető volt a csalódása is, amikor a megyei tanács mégis úgy döntött, hogy visszalép. Ma már nyilvánvaló, hogy ez volt a helyes döntés. Hasonló véleményen volt Hompoth György nőgyógyász orvos és Kis Gyöngyi főnővér is, akik visszaemlékeztek arra, hogy nem is olyan régen a mennyezetről hullott a vakolat, és az osztály fertőtlenítését is nehezítette a padlószigetelés hiánya, valamint az illemhelyek nagyon rossz állapota.
Ismertető látogatások a leendő kismamáknak
A szombati nyílt nap precedensként szolgált. Hamarosan minden a rendes kerékvágásba kerül a szülészeten. Sok idő elteltével ugyan, de amint az újszülöttosztály is elfoglalja új helyét, lehetséges lesz a háromágyas, külön illemhellyel ellátott kórtermek berendezése, külön kezelő- és kórteremben látják majd el a koraszüléses eseteket, illetve felszabadulnak az alternatív szülés biztosítására kialakított termek és saját műtővel is rendelkezik majd a szülészet.
A jelen levő szakemberek nem zárkóztak el a csíki anyák azon javaslatától sem, hogy vezessék be gyakorlatba kétheti rendszerességgel a szülés előtt álló anyák számára egy látogatással egybekötött tanácsadás és megbeszéléssorozatot, amely révén csökkenthető lenne a kismamák félelme és a körülmények megismerése révén az előítéleteik is. Kis Gyöngyi főnővér szerint erre az étkezde biztosítana megfelelő helyszínt, és a higiéniai óvintézkedések betartásával röviden az osztály bemutatása is lehetséges lenne.
Tiboldi Bea a Csíki Anyák Egyesületének vezetője megköszönte a megye tanács és a megyei kórház vezetősége részéről tanúsított nyitottságot az észrevételeiket illetően, továbbá reményének adott hangot, hogy az európai szintű körülmények nem csak a szülő anyák bizalmát növelik majd, hanem a gyerekvállalási hajlandóságra is kedvezően hatnak és „visszatér az élet” a térségbe. Ezt követően az egyesület részéről átnyújtott a főnővérnek egy szaklapgyűjteményt, amelyet az egyesület tagjai gyűjtöttek össze és adományoztak a megyei kórházban szülő anyák tájékoztatására.
Csíkszereda, 2012. május 19.