Másodjára is megrendezték a Székelyföldi Akadémiát Kányádon

( Szavazat)36 megjelenítés
A polgárvédelem, valamint az erdőgazdalkodás és a vadkárok témájában tartottak konzultációt Kányádon, a második alkalommal megszervezett Székelyföldi Akadémián. A Hargita Megye Tanácsa által a vidéki értelmiség számára szervezett rendezvénysorozaton György Sándor polgármester és Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke köszöntötte az egybegyűlteket. Borboly Csaba beszédében az összefogás fontosságát hangsúlyozta: „Együtt, közös erővel lehet fejleszteni a vidéket, kiaknázni a lehetőségeket, a természetes erőforrásokat. Kányád 2008-tól a fejlődés útjára lépett. Nem szabad mindig másoktól várni a megoldást, a pozitív példákat figyelembe kell venni, és összefogással lehetőség szerint térségünkben is meg kell valósítani azokat.”
 
 
Zólya Zoltán, Hargita Megye Tanácsa Helyi közigazgatási osztályának vezetője a polgárvédelemről beszélt előadásában. Romániában a polgárvédelmet a 2004. évi 481-es törvény szabályozza (módosítva 2009. június 29-én lépett hatályba), amelynek értelmében a polgárvédelem a nemzetbiztonsági rendszerben működő szervezet, feladat és intézkedési tervrendszer, melynek célja a fegyveres összeütközés, a katasztrófa és más vészhelyzet esetén a lakosság figyelmeztetése, életének megóvása, az életben maradás feltételeinek biztosítása, az állampolgárok felkészítése a katasztrófák hatásainak leküzdése és a túlélés feltételeinek megteremtése érdekében, továbbá az anyagi javak biztonságba helyezése. A polgármester irányítja az illetékességi területén a polgárvédelmi feladatok végrehajtását. Zólya Zoltán még beszélt az önkéntes tűzoltóság fontosságáról, az önkéntes szolgálatok személyzetének nyújtott jogokról, juttatásokokról és kárpotlásokról.
 
Az erdőgazdálkodásról és a vadkárok megtérítéséről beszélt Márton István, Hargita Megye Tanácsa Vidékfejlesztési Közhasznú Társaságának igazgatója. Első nagy problémaként említette a területek visszaszerzését, hisz az elmúlt tíz év sem tudta megoldani a tulajdonjogi problémákat. Az igazgató kitért a területek utáni támogatások problémájára is, miszerint előfordult, hogy ezeket az összegeket nem mezőgazdasági célokra használták fel. Ugyancsak probléma a fafeldolgozás, az a téves felfogás, miszerint csak a fa eladásából élhet meg a vidék. A fafeldolgozók kezdeményezésére indultak tárgyalások a közbirtokosságokkal, mivel egyre gyakoribb, hogy a feldolgozatlan, rönk állapotban lévő fát külföldi nagyvállalkozók veszik meg nagyon olcsón, és nagy mennyiségben szállítják el. Erre megoldás lehet egy közbirtokossági határozat arról, hogy külföldi vállalkozóknak nem adnak el fát. Továbbá a közbirtokosságoknak alternatív feladatokat kell vállalniuk, hisz a területalapú támogatás csak abban az esetben marad meg, ha állattenyésztéssel is foglalkoznak. Lehetőség lehet viszont a közbirtokosságoknak a faiskolák létrehozása vagy a gyümölcsfeldolgozás. Az igazgató kifejtette, hogy a vadkárok megállapítására és kifizetésére törvénymódosítás szükséges, hisz túlzottan bürokratikus a rendszer, a kár megállapítása és kifizetése között évek is eltelhetnek.
 
 
 
Csíkszereda, 2011. november 29.
  
Álláshirdetések
Tematikus oldalak

Eseménynaptár
«2024, november»
hkscpsv
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
FACEBOOK

Projektek

 

 

 

 

 

 

ENSIE

 

 

Network of Cities for Artistic Creation

European Day of Artistic Creativity

Creative Ideas Bank

 

VADKÁROK HARGITA MEGYÉBEN

Sürgősségi számok

Egységes segélyhívó szám:

112

 

Hargita Megye Tanácsának készenléti szolgálata a megyei utak hótalanítására:

0266 207 774