Az I. Székelyföldi Grafikai Biennále második megnyitója – ezúttal Csíkszeredában

(0 Szavazat)52 megjelenítés

Szürreális érzést keltő helyszínen, egy volt gabonaraktárban, a Siló épületében nyitotta meg Túros Eszter művészettörténész a Grafikai Szemle – I. Székelyföldi Grafikai Biennále csíkszeredai kiállítását augusztus 12-én. 

Szerinte „egy ily nagyra szabott rendezvényt megérdemel grafikai múltunk, jelenünk. Nem vagyunk a biennálék bajnokai, akár az újszülött, olyan ez mifelénk, meg kell tanulnunk bánni vele, fel kell nevelnünk, hogy életképes, erős, jó lehessen, hogy ne csak születését ünnepelhessük. Ez sokak, sokunk felelőssége. És nem utolsó sorban idő kell neki. Gondos odafigyelés mindenki részéről, ahogyan ezt a helyszínt, ezeket a mostanig üresen tátongó, lelakott tereket is megilleti mindez”.

A Székelyföld Napok keretében Sepsiszentgyörgyön május 18-án megnyitott, nagy népszerűségnek örvendő grafikai szemle anyagát hozták el a szervezők – Hargita, Kovászna és Maros megyei tanácsok, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ, valamint a Kovászna Megyei Kulturális Központ – Csíkszeredába. Itt tekinthető meg egy hónapon keresztül a biennáléra tizenegy országból benevezett művész, hétszáz alkotása közül a zsűri által beválogatott mind a 245-öt alkotás. Köztük két csíkszeredai művész, a négy nagydíj egyikét elnyert Léstyán Csaba Búvár című alkotása, valamint a különdíjas Siklódy Ferenc Rural Legend II. című kísérleti grafikája is.

A szemle második megnyitóján Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke megköszönte Bíró Albinnak, a kiállítás gyakorlati házigazdájának, a kiállítás terének biztosítását, valamint a helyi szervező csapat munkáját. Szerinte ez az esemény jelzi, hogy számos, a világ más szegleteiben élő művészek is figyelnek a székelyföldi törekvésekre, jegyzik és számon tartják azokat. Ugyanakkor az igényes szakmai szűrőn átment székelyföldi alkotások azt jelzik, hogy térségünkben is élnek, dolgoznak olyan művészek, akik uralják ezt a nem könnyű, alapos szakmai tudást és némi műszaki felszereltséget igénylő képzőművészeti műfajt, otthonosan mozognak a hagyományos eljárások és az új technikák világában is. Ezért is bízik a biennále folytatásában.

Kassay Péter, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ vezetője kiemelte Siklódy Zsolt képzőművésznek, a rendezvény kurátorának a lelkes munkáját, amely nélkülözhetetlen volt a biennále szervezésében. Kassay megígérte, lesz második székelyföldi grafikai szemle, és szeretné, ha azt első alkalommal a jelenlegi csíkszeredai kiállító felületen, a Siló épületében mutathatnák be. Ismertette, Csíkszereda után a marosvásárhelyi és a temesvári közönség is megtekintheti az első biennále kiállításanyagát.

Bíró Albin, a csíkszeredai kiállítás terét biztosította a Siló épületében, így ő a gyakorlati házigazdája a tárlatnak. Elmondta, tíz éve, amióta tulajdonosa ennek az épületnek, állandó fejtörést okozott neki az épület sorsa, és szeretné, ha a többi emelet is a közösségi tevékenységekben találná meg a rendeltetését, és eredeti, színvonalas, Székelyföldet jelző térré válna.

A megnyitót két színművésznő előadása tarkította, Barabás Réka Bodor Béla versadaptációjával, Zsigmond Éva Beáta pedig jazz standerdekkel szórakoztatta a jelenlevőket.

A kiállítás a hétfői napok kivételével naponta 12-16 óra között látogatható. Bővebb információk a www.grafikaiszemle.ro oldalon.

Csíkszereda, 2010. augusztus 12.  
Álláshirdetések
Tematikus oldalak

Eseménynaptár
«2024, július»
hkscpsv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
FACEBOOK

Projektek

 

 

 

 

 

 

ENSIE

 

 

Network of Cities for Artistic Creation

European Day of Artistic Creativity

Creative Ideas Bank

 

VADKÁROK HARGITA MEGYÉBEN

Sürgősségi számok

Egységes segélyhívó szám:

112

 

Hargita Megye Tanácsának készenléti szolgálata a megyei utak hótalanítására:

0266 207 774