A regionalizációról megyeszinten

( Szavazat)39 megjelenítés
Románia regionalizációja – lehetőség vagy kockázat? címmel tartottak megyei konferenciát Csíkszeredában, melynek Hargita Megye Tanácsa székhelyének amfiteátruma adott helyet. A tanácskozást a Meridian Országos Szakszervezeti Konföderáció szervezte, melynek képviseletében elsőként Pîrvan Marin köszöntötte a jelenlevőket, és vitára hívta őket. Továbbá jelen volt Hargita Megye Tanácsának képviseletében Petres Sándor alelnök, Ion Popescu, a Meridian elnöke, Jean Adrian Andrei, Hargita megye prefektusa és Dumitru Fornea, a Meridian szakértője. 
 – Hargita Megye Tanácsa kiemelten foglalkozik a regionalizáció kérdésével, az intézmény, a tavaly létrehozott elemzőcsoportja révén, elsőként készített valós elemzést a jelenlegi regionális struktúra hatásairól, szervezett több kerekasztal-, illetve munkamegbeszélést, ahol az alternatívák mellett a regionálizáció veszélyeit és ezeknek a megoldásait is vázolta. A sajtóban nagyrészt a politikusok véleménye olvasható/hallható, kevésbé a szakértőké, a gyakori kérdések, hogy hol húzódnak majd a határok, hol lesz a központ, miközben más, hangsúlyosabb dilemmák is felvetődnek – mondta Petres Sándor. – A régiósítást és a decentralizácót külön kell kezelni, a polgárok érdekeit figyelembe venni, akik helyi szinten gyorsabban megoldják problémáikat. A gazdasági kérdések megoldásához gazdasági módszerek, fejlesztéspolitikai eszközök kellenek, nem a közigazgatási egységek számának és szintjeinek gyarapítása. A régiók legfontosabb feladata az kell legyen, hogy kidolgozzák saját fejlesztési politikájukat, annak megvalósítási módszereit, és az ehhez szükséges költségvetésről is maguk döntsenek.
A Regionalizációs Konzultatív Tanács (CONREG) tanulmánya sem tárgyalja a megfelelő részletességgel és módszerességgel ezeket a dilemmákat. A jelentés a vélhetően már meglévő politikai döntéshez igyekszik szakmai érveket szolgáltatni, tette hozzá Hargita Megye Tanácsának alelnöke. Hiányzik a megfelelő megalapozása és elemzése a közszolgáltatások térben történő szervezésének, a területi homogenitás kérdését szembeállítja a funkcionalitással, holott ezt a kettőt együtt, egymást erősítve kellene kezelni. A területi különbséget területi politikával kell csökkenteni, nem közigazgatási szint létrehozásával. A működőképesség mérésére csupán a migrációs tendenciákat használja, viszont más gazdasági, területi és irányítási mutatókra is szükség lenne. Azt javasolja, hogy a régiók mesterséges voltát egy új elnevezéssel fel lehet oldani, viszont a jelenlegi régiók mesterséges jellege nem a megnevezésben, hanem a szerkezetben van, ismertette az észrevételeket Petres Sándor. A tanulmány beismeri a rendszerváltás utáni területfejlesztés kudarcait, de mégis a jelenlegi struktúra megerősítését javasolja – hívta fel a figyelmet az előadó. A jelentés egy átfogó megalapozás kellett volna legyen, olyan elemzésekkel alátámasztva, amelyek a régióhoz mint komplex gazdasági-társadalmi és közigazgatási egységhez megfelelően viszonyul.
Az előadások után kötetlen beszélgetés kezdődött a hallgatóság bevonásával.
 
Csíkszereda, 2013. május 21.
 
Álláshirdetések
Tematikus oldalak

Eseménynaptár
«2024, december»
hkscpsv
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
FACEBOOK

Projektek

 

 

 

 

 

 

ENSIE

 

 

Network of Cities for Artistic Creation

European Day of Artistic Creativity

Creative Ideas Bank

 

VADKÁROK HARGITA MEGYÉBEN

Sürgősségi számok

Egységes segélyhívó szám:

112

 

Hargita Megye Tanácsának készenléti szolgálata a megyei utak hótalanítására:

0266 207 774