(0 Szavazat)43 megjelenítés
A minőségi élelmiszer-termelés, valamint a Hargita megyében tapasztalható vadkárok volt a témája a Székelyföldi Akadémiának, amelyet legutóbb május 20-án, kedden Csíkszenttamáson tartottak. Mindkét előadást Márton István, Hargita Megye Tanácsa Vidékfejlesztési Egyesületének elnöke tartotta. A minőségi élelmiszer-termelésről szóló előadásának elején kiemelte annak fontosságát, hogy helyben megtermelt élelmet fogyasszunk, mivel minden ember számára a saját vidékén termelt gyümölcs és zöldség a legegészségesebb.
Utolsó frissítés: szerda, 2014 május 21
– A mai világban rengeteg olyan terméket találhatunk az üzletek polcain, amelyek tele vannak ételszínezékekkel, ízfokozókkal és további, akár egészségre káros adalékanyagokkal. Fontos tudnunk, hogy a termékleírásban szereplő E-számok pontosan milyen anyagokat takarnak – figyelmeztetett Márton István az előadása elején, aki a legelterjedtebb E-k egészségre káros hatásairól is beszélt.
Az előadó a táplálékpiramist is bemutatta, mint mondta, a gabonaalapú termékek a táplálkozásunk legfontosabb alapanyagai, ezt követik a gyümölcsök, a zöldségek, a harmadik szinten a hús- és tejtermékek állnak, a piramis csúcsán pedig a zsírok és cukrok, amelyekből az egészségünk megőrzése érdekében a legkevesebbet kellene fogyasztanunk.
Márton István táplálkozással kapcsolatos előadásának második részében a helyi termelői hálózat működését is ismertette a szenttamásiakkal. Példának hozta fel Kedves Tamás helybéli sajtkészítő sikereit, akit Hargita megyében a legjobbak között tartanak számon, és nemrég Budapesten egy nemzetközi sajtfesztiválon második díjat nyert. Tájékoztatott ugyanakkor azokról a lépésekről, amelyeket a termelőknek meg kell tenniük, ha saját termékeiket eladásra szánják: egészségügyi, termelési engedélyt, valamint további igazolásokat kell beszerezniük.
A vidékfejlesztési egyesület elnökének második előadása a vadkárok felméréséről, rendezéséről, illetve azok megelőzéséről szólt. Ismertette a szigorúan védett fajok (medve, farkas, hiúz), valamint a nem szigorúan védett fajok (vaddisznó, őz, szarvas) által okozott károk utáni teendőket is.
– A szigorúan védett fajok által okozott károkról a környezetvédelmi minisztériumnál kell jelentést tenni, az pedig köteles kártérítést fizetni a gazdának. A kevésbé védett fajok esetében az illető vadászegyesületnél kell panaszt tenni, illetve a polgármesteri hivatal segítségét kérni a vadkár felfedezésétől számított 24 órán belül, hogy a nyomok még láthatóak legyenek. Nem árt egyébként fényképet készíteni az okozott kárról, ugyanis azt is elfogadják bizonyítékként – tájékoztatott Márton István.
A vadkárok megelőzésével kapcsolatban arra is felhívta az állattartó gazdák figyelmét, hogy a háziállatot éjszaka zárják be, erre a juhokra vigyázó pásztoroknak is oda kell figyelniük.
A csíkszenttamási Székelyföldi Akadémián jelen volt Zólya Zoltán, a megyei tanács közigazgatási osztályának vezetője, aki az európai parlamenti választásokon való részvételre buzdította a jelenlévőket. Beszámolt ugyanakkor a hétfőn megkötött keretmegállapodásról, amelyet Hargita és Neamț megye elnöke írt alá Hidegségben, ahol szó esett Csíkszenttamást érintő dolgokról is, a községnek ugyanis sok erdős területe a szomszédos megye területén van.
Csíkszereda, 2014. május 21.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)43 megjelenítés