Negyven felső tagozatos a kedvezményezettje az Oklándi Speciális Iskola pályázatának

A használati tárgyak megbecsülésére nevelik a gyerekeket

(0 Szavazat)85 megjelenítés

Cipót sütöttek, sajtot készítettek, szőttek, varrtak az Oklándi Speciális Iskolában az elmúlt év őszén abból a pályázatból, amelyet a Bethlen Gábor Alap támogatott. A megyei tanácshoz tartozó intézmény küldetése az értelmükben akadályozott, sajátos nevelési igényű tanulók rehabilitációja, nevelése, oktatása. A tanulók zöme állami gondozott, a vakációk kivételével mindannyian az Oklándi Elhelyezőközpont bentlakásában laknak.

A projekt célja az volt, hogy az iskola 40 felső tagozatos tanulója megismerje, hogyan állítják össze az általuk is használt vagy fogyasztott termékeket. Ennek érdekében Csíkszeredába és Székelyudvarhelyre utaztak, ahol tej-, kenyér-, készruha- és bútorgyárat, valamint egy nyomdát látogattak meg, ezzel párhuzamosan az iskola technikatermében sajtot készítettek, cipót sütöttek, ruhát varrtak, szőttek, fotóalbumot állítottak össze.
– Ezen tevékenységek révén szeretnénk, ha a tanulók a környezetük tárgyaiban felfedeznék az értéket, a munkát pedig nagyobb megbecsülésben részesítenék. Ugyanakkor fontosnak tartottuk megmutatni azt is, hogy hol készül az a kifli, hol fejik azt a tejet, amit tízóraiként fogyasztanak a tej-kifli programban – mondta el a projekt kapcsán Mag István igazgató.
Mint kifejtette, a tanulók fizikai szükségleteit a speciális iskola intézményi háttere biztosítja, anélkül, hogy ehhez bármivel, bármilyen kis mértékben hozzá kellene járulniuk. Így kevés alkalmuk adódik annak megtapasztalására, hogy e viszonylagos jólét sok ráfordított munka eredménye. Emiatt kevésbé becsülik környezetük épségét, az általuk használt, sok esetben értékes tárgyak hamar megrongálódnak. Ugyanígy nincs tapasztalatuk különböző termékek előállítási módjáról, a foglalkozások, szakmák mibenlétéről.
– A projekt eredményének tekintjük, ha csökken az iskolai rongálások száma, kevesebb lesz az eldobott kifli és tejesdoboz, a hányódó ruha. Ugyanakkor hisszük, hogy a tanulók pályaválasztását, társadalmi integrációját könnyítjük azáltal, hogy alkalmat adunk különféle szakmák, foglalkozások megismerésére – tette hozzá az igazgató.
A pályázat záró mozzanataként a diákok a látogatásokról fotóalbumot állítottak össze.


Csíkszereda, 2014. január 14.

Álláshirdetések
Tematikus oldalak

Eseménynaptár
«2024, december»
hkscpsv
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
FACEBOOK

Projektek

 

 

 

 

 

 

ENSIE

 

 

Network of Cities for Artistic Creation

European Day of Artistic Creativity

Creative Ideas Bank

 

VADKÁROK HARGITA MEGYÉBEN

Sürgősségi számok

Egységes segélyhívó szám:

112

 

Hargita Megye Tanácsának készenléti szolgálata a megyei utak hótalanítására:

0266 207 774