(0 Szavazat)173 megjelenítés
Hargita Megye Tanácsa és a Hargita Megyei Energiagazdálkodási Ügynökség szemináriumot szervezett a RESEEties projekt keretében Energiahatékonyság és hulladékgazdálkodás Csíkszeredában címmel november 12-én, kedden a csíkszeredai megyeházán. A rendezvény célja a projektpartnerek közti tapasztalatcsere létrejötte energia- és hulladékgazdálkodás terén.
Utolsó frissítés: szerda, 2013 november 13
A résztvevőket köszöntötte Szigeti Mária, az energiagazdálkodási ügynökség munkatársa, majd Becze István megyei tanácsos. Utóbbi szerint hosszú távon megtérül az ilyen projekt, mert hasznos tapasztalatcserére nyújt lehetőséget. Mint mondta, fontos a hosszú távú tervezés a hulladékhasznosítás ügyében, és ehhez fontosak a külföldi partnerek.
Fekete Ana, a csíkszeredai Goscom Rt. igazgatója a helyi távhőszolgáltató rendszert ismertette, ennek termelési és szolgáltató stratégiáját, az ebben eszközölt befektetéseket és azok eredményeit. Papai Carol, a megyei tanács munkatársa Hargita megye integrált hulladékgazdálkodási rendszerének projektjét mutatta be, amelyet a Környezeti Operatív Program 2007– 2013, 2. prioritási tengelyén nyújtottak be, a becsült értéke 46,5 millió euró, és kedvezményezettjei a megye helyi közigazgatási szervei, Hargita Megye Tanácsán keresztül. Voloncs Csaba, az Eco-Csík Kft. környezetvédelmi felelőse Csíkszereda hulladékgazdálkodását ismertette.
A Kontrastwedge Kft. részéről Benkő Sándor a Csíkszereda határába tervezett biomassza-erőműről beszélt. A létesítmény megújuló energiát felhasználó kogenerációs, áramtermelő és hőszolgáltató egységként működne, erdészeti aprítékot használna alapanyagként. Terméke zöld elektromos áram, forró víz (fűtésre), hulladékból előállított hő (melegházak működtetésére) és hamu (mezőgazdasági használatra) lesz. A termelt áramot az erőmű működtetésére fordítanák, valamint beszolgáltatnák az országos hálózatba.
Nagy Pál Sebestyén a gödöllői NP Consult Kft. részéről érkezett, és a szennyvízhőszivattyú-technológiát ismertette. Mint elhangzott, a szennyvízhő-hasznosítás állandó és kedvező hőmérséklete miatt hatékony, gazdaságos, környezetbarát, megújuló energiát hasznosít, és egyaránt alkalmazható a különböző fogyasztói igények kielégítéséhez.
A résztvevők a szeminárium után meglátogatták a csíkszentsimoni hulladékválogató állomást, valamint a fölgázalapú kogenerációs erőművet és pelettes kazánokat a csíkszeredai távhőszolgáltatási központokban.
A RESEEties európai uniós finanszírozású projekt – amelyben Hargita Megye Tanácsa Energiagazdálkodási Ügynöksége partnerként vesz részt – célja az erőforrások hatékony felhasználásának elősegítése települési szinten, az energia- és a hulladékgazdálkodásra fókuszálva. Az energiagazdálkodási ügynökséghez társult Hargita Megye Tanácsa mint stratégiai partner és Csíkszereda Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala, amely a projekt fő haszonélvezője lesz, ugyanis Csíkszeredában készül el az az integrált hulladék- és energiagazdálkodási stratégia.
A projektet az Európai Bizottság Délkelet-európai Transznacionális Együttműködési Programjából (South East Europe Programme) finanszírozzák. Az energiagazdálkodási ügynökség a projekt révén 120 ezer eurót költhet a fent említett stratégia megalkotására.
Csíkszereda, 2013. november 12.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)173 megjelenítés