A víz- és csatornarendszerek felújítása-bővítése vállalt kötelezettség
(0 Szavazat)46 megjelenítés
Komoly anyagi következményei lehetnek annak, ha a helyi önkormányzatok kimaradnak a Harvíz Rt. víz- és szennyvízcsatorna-rendszerek felújítását és bővítését célzó európai uniós pályázatából – hívta fel a figyelmet Borboly Csaba április 7-i, hétfői csíkszeredai sajtótájékoztatóján.
Utolsó frissítés: kedd, 2014 április 08
Hargita Megye Tanácsának elnöke a megye településeinek a Hargita Víz Közösségi Fejlesztési Társuláshoz való csatlakozásának fontosságát hangsúlyozta, mint fogalmazott, két út áll azon önkormányzatok előtt, amelyek még nem léptek be a társulásba: vagy megragadják a lehetőséget, és a Hargita Víz tagjaként részt vesznek a szolgáltató, a Harvíz Rt. pályázatában, amelyet a Környezetvédelmi Ágazati Operatív Programban nyújtanak be, és megnyerik a beruházáshoz szükséges összeget, vagy önerőből, esetleg kormányzati programból próbálják felújítani, illetve bővíteni víz- és csatornahálózatukat. Az első út gyorsabb, belátható időn belül van esély finanszírozást kapni.
A megyeelnök azért sürgeti döntésre a még kimaradt önkormányzatokat – Gyergyószentmiklóst, Gyergyóalfalut, Gyergyóújfalut, Csomafalvát, Farkaslakát, Balánbányát, Maroshévízt, Gyimesfelsőlokot és Gyimesközéplokot, valamint ha új beruházást szeretnének, akkor Remetét, Ditrót és Szárhegyet is –, mert az óra ketyeg, és lemaradhatnak az uniós támogatásról, a beruházások megvalósításának elmaradása pedig komoly anyagi következményekkel járhat 2015, illetve 2018 után, amikor az Európai Unió számonkérési folyamata elkezdődik, hiszen büntetés jár érte. Románia az EU-csatlakozásakor több, a lakosság életszínvonalát emelő vállalást írt alá, ezek közül az egyik legfontosabb és legköltségesebb az ivóvíz- és csatornázási közművek rendszereinek felújítása és bővítése úgy, hogy a lakott területeken ez a lefedettség 95% körüli legyen. Ennek a célkitűzésnek a megvalósítására a kohéziós alapokból uniós pénzek állnak rendelkezésre. Ugyanakkor nem mellékes az sem, hogy a szennyvizek nem megfelelő összegyűjtése és tisztítása veszélyezteti a felszíni és felszín alatti vizeink minőségét.
– Arra kértem nemrég, márciusban elküldött levelemben az érintett önkormányzatokat, hogy döntsenek minél hamarabb, melyik utat választják, emellett a sajtó segítségével is fel akarom hívni a figyelmet a projekt fontosságára – közölte Borboly Csaba, aki említett leveléhez csatolta a szükséges szándéknyilatkozat mintáját, tanácshatározat-modellt a szándéknyilatkozat elfogadásáról és a Hargita Víz Közösségi Fejlesztési Társulásba való belépésről, továbbá a Hargita Víz Közösségi Fejlesztési Társulás alapító okiratait.
Borboly Csaba szólt az RMDSZ kormányzati szerepvállalásának köszönhető korábbi megvalósításokról, és kijelentette, hogy a szövetség a továbbiakban is támogatni tud ebből a pozícióból.
– Korodi Attila, a PNL–RMDSZ-kormány környezetvédelmi államtitkára idején Hargita megye több mint százmillió eurót kapott erre a célra. Akkor döntöttünk az Olt és Maros menti szolgáltató létrehozásáról, de csak az Olt menti alakult meg, a Harvíz Rt. Meg kellett volna alakulnia a Maros mentinek is, de ez sajnos még nem történt meg, aminek részben politikai okai voltak. Most itt egy újabb nagy lehetőség: a Környezetvédelmi Ágazati Operatív Program 2014–2020 közti időszakra előirányzott keretösszege több mint kétmilliárd euró, ami hatalmas összeg. Hargita Megye Tanácsa nem kötelezhet senkit a pályázásra, de választ vár arra, mi a helyi szándék – mondta az elöljáró.
A Hargita Víz társulásnak jelenleg 30 önkormányzat a tagja. A Harvíz Rt. tulajdonosa 90%-ban Csíkszereda önkormányzata, 10%-ban Hargita Megye Tanácsa. A szolgáltató működésével, projektjeinek lebonyolításával kapcsolatos leggyakoribb kérdéseket a megyei tanács összegyűjtötte és megválaszolta, erről lásd mellékelt, .ppt formátumú anyagunkat.
Csíkszereda, 2014. április 7.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)46 megjelenítés