Megkezdődött a XXII. Bolyai Nyári Akadémia
(0 Szavazat)59 megjelenítés
Differenciált oktatás, felzárkóztatás és tehetségápolás a közoktatásban a témája a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) által szervezett idei XXII. Bolyai Nyári Akadémiának, amelyet hétfőn, július 14-én nyitottak meg a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógus Házban. Az eseményen jelen volt Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke is.
Utolsó frissítés: kedd, 2014 július 15
Elsőként Ferencz Salamon Alpár pedagógus köszöntötte az akadémia résztvevőit, amely 1993 óta folyamatos képzést nyújt a Kárpát-medence pedagógusainak.
Borboly Csaba megyeelnök az elmúlt napok történéseit említve kezdte beszédét, hogy a romániai magyar közéletet a kormányon maradni vagy kilépni dilemma foglalkoztatta. Ebben pedig a legfontosabb témakör, amire nem térnek ki, az oktatás, jelentette ki. Három nagy szervezetrendszer biztosítja az erdélyi magyarság megmaradását: történelmi egyházaink, oktatási rendszerünk és a politikai-önkormányzati rendszerünk, tette hozzá, és arra kérte a pedagógustársadalom intézményeit, igazgatókat, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségét, hogy segítsenek a közoktatásra vonatkozó stratégiai irányok kidolgozásában. Felelevenítette az elmúlt időszak problémáit, hogy bár Hargita Megye Tanácsának nincs hatásköre, eredményt értek el a leépítések ellen, miután az RMPSZ által tudomást szereztek a törvénytervezetről, illetve megköszönte Burus-Siklódi Botond RMPSZ-elnök és Ferencz Salamon Alpár volt főtanfelügyelő, jelenleg a megyei tanács oktatási szakbizottságának elnöke segítségét.
– Az elvándorlás, az elszegényedés valós veszély! Aki az oktatásért harcol és dolgozik, az a magyarság, a székelység autonómiájáért dolgozik, mert megmaradásunk legfontosabb komponense az oktatás – fogalmazta meg a megyeelnök.
Vidékünkön nem a beolvadás, hanem a népességfogyás a legnagyobb probléma, ezért kivándorlás elleni modellekben kell gondolkodni. Ma a családok nagy kérdése, hogy gyerekeik tanulmányaik befejeztével itthon maradnak vagy kivándorolnak. Ezeknek a problémáknak a megoldására munkahelyeket kell teremteni. A megoldásokat a politikusok kell megtalálják, de szükségük van a társadalmi nyomásra, mondta Hargita Megye Tanácsának elnöke, és végül az akadémia résztvevőit is kérte, hogy fogalmazzák meg javaslataikat.
Burus-Siklódi Botond RMPSZ-elnök az új netgenerációról beszélt, amely már másképp gondolkodik, ezért szemléletváltásra van szükség, a hagyományos környezetet a progresszív tanulási környezet kell felváltsa.
A magyar kormány kiemelt partnerként tekint az RMPSZ-re, mondta Zsigmond Barna Pál, Magyarország csíkszeredai főkonzulja. Az akadémia támogatója az Emberi Erőforrás Minisztéruma, melynek részéről Aáry Tamás, a magyar oktatási jogok biztosa beszélt. A Bolyai Akadémia nagymértékben öregbíti a város hírnevét, méltatta Antal Attila alpolgármester.
Köszöntötte a jelenlevőket Lászlófy Pál, az RMPSZ tiszteletbeli elnöke is, Jókai Tibor, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke, Tonk Márton dékán a Sapientia EMTE kolozsvári karának üdvözletét tolmácsolta, Makó Zoltán, a Sapientia csíkszeredai kara gazdaságtudományi tanszékének dékánja a rendezvény űrt betöltő szerepéről beszélt, majd a történelmi egyházak képviselői megáldották az akadémiát.
A július 7–8-án több helyszínen zajló rendezvénysorozat hétfői programja Csíkszeredában a megnyitó után Hoffmann Rózsa egyetemi docens, oktatáspolitikus, majd Barabási Albert László, a Northeastern és a Harvard Egyetem professzorának előadásával folytatódott.
Az alábbi linken megtekinthető a videó, amelyben Borboly Csaba megyeelnök összefoglalja beszédének lényegét: http://www.youtube.com/watch?v=DrCHs_xYWp4&feature=youtu.be.
Csíkszereda, 2014. július 14.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)59 megjelenítés