(0 Szavazat)36 megjelenítés
Egy 2013 februárjában megjelent törvénytervezet, amely a gazdaszervezetek elismertetésére, valamint a tejágazat szerződéses kapcsolatainak szabályozására irányul, kimondja, hogy 2015. április 1-jétől kezdődően a megtermelt nyerstej eladása csak a gazdaszervezetek és az elsődleges felvásárlók között létrejött szerződés alapján történhet.
Utolsó frissítés: kedd, 2013 december 03
Hargita Megye Tanácsa, valamint alintézményei, a Hargita Megyei Agrárkamara és a Vidékfejlesztési Egyesület egyik fő célkitűzése az, hogy minél több gazda alakítson egyesületet vagy lépjen be egy már meglévőbe, mert csak így képes fennmaradni a piaci versenyben. Ezért az agrárkamara munkatársai időben ismertetni fogják a törvényi változásokat a gazdákkal a szükséges lépések megtétele érdekében – gazdafórumok, szakképesítő tanfolyamok, rendezvények, egyesületi gyűlések, megbeszélések stb. alkalmával –, valamint az írott és elektronikus sajtó minden lehetséges eszközét igénybe véve, hogy a többi település gazdái is, akik még egyénileg értékesítik a megtermelt tejet, és nem tagjai egyetlen egyesületnek sem, fel tudjanak zárkózni a tervezetben előírt követelményekhez, miután az törvényerőre lépik, és elnyeri végleges formáját.
A törvénytervezet a kvótarendszer megszűnése utáni időszakra a szerződéses viszonyok meghatározásán keresztül kívánja szabályozni az ágazatot, a gazdaszervezetek létrehozásával pedig a termelők alkupozíciójának javítását tartja az egyik legsürgősebb intézkedésnek.
Hargita megyében 2005-től mostanig 32 tejtermelő gazdaegyesületet jegyeztek be a 26/2000-es sürgősségi kormányrendelet alapján, amelyek megfelelnek a fent említett követelményeknek: saját tulajdonban működő tejátvevő központtal rendelkeznek, és a megtermelt tejmennyiséget szerződéses alapon értékesítik.
A Hargita Megyei Agrárkamara részletes tájékoztatót tesz közzé, ha elfogadják a törvényt, és megjelennek az alkalmazási normái.
Csíkszereda, 2013. szeptember 12.