CD-ETA helyi érintett találkozója a Hargitai Megyenapokon
(0 Szavazat)88 megjelenítés
A CD-ETA - „Collaborative Digitization of Natural and Cultural Heritage” elnevezésű projekt keretében május 16-án, szerdán tartották a helyi érintettek hatodik találkozóját Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának márványtermében.
A helyi érintettek találkozójának sorozata a Hargitai Megyenapok részeként május 16-án folytatódott, ezúttal a könyvtárak és levéltárak digitalizációja témában.
Utolsó frissítés: szerda, 2018 május 16
Az EU-s projekt nagyban hozzájárul ahhoz, hogy Hargita megyének egy szakszerű értéktára legyen. A tanácskozást a csíkszeredai megyeháza márványtermében Zonda Erika, a CD-ETA projekt menedzsere nyitotta meg röviden ismertetve az elmúlt időszakban történt tevékenységeket, valamint a jövőre vonatkozó tennivalókat, kiemelve a helyi érintettek hozzájárulásának a fontosságát.
A CD-ETA projekt - amely az Interreg Europe program által nyert finanszírozást - fő célkitűzése a kulturális és természeti örökség digitalizálására vonatkozó politikák elfogadása és gyakorlatba ültetése, valamint a projektben résztvevő intézmények jó gyakorlatainak átvétele. A projekt keretében eddig több szeminárium szervezésére került sor, különböző témákban, így a természeti értékek, galériák és múzeumok, valamint a szellemi örökség értékeinek digitalizációjához kapcsolódó egyeztetések folytak a projekt partnerekkel és a helyi érintettekkel, akiknek aktív részvétele nagyban segíti a projekt sikeres és hasznos kivitelezését.
Hargita Megye Tanácsa vezetősége részéről Bíró Barna Botond alelnök köszöntötte az egybegyűlteket, aki kiemelte, jelen pillanatban a digitalizációra nincs törvénykezés Romániában, de ez a projekt elindíthat egy folyamatot a törvénykezés szintjén is.
– Ma a digitális társadalom világában szükség van arra, hogy a múlt értékeit meg tudjuk menteni és tovább tudjuk adni, hogy a jövő nemzedék is okulhasson belőle, széles körben is kutathatóvá váljon a tudományos munkák során – emelte ki Bíró Barna Botond alelnök.
A találkozó keretében a következő tematikus szemináriumra készültek a résztvevők, amelyre júniusban fog sor kerülni Spanyolországban, és amelyen a könyvtárak és levéltárak digitalizációja kerül megvitatásra. A legutóbbi tematikus szemináriumot Görögországban szervezték meg, amelyen a műemlékek és régészeti feltárások digitalizációjának témáját érintette, az ott szerzett tapasztalatokat Tövissi Zsolt építész osztotta meg a hallgatósággal.
A folytatásban a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtárban zajló digitalizálásról Szabó Károly, a könyvtár látvány- és hangzóanyag részlegének vezetője számolt be, majd Kelemen Katalin, a Hargita Megye Tanácsa alintézményeként működő Kájoni János Megyei Könyvtár munkatársa az általuk végzett digitalizációs tevékenységeket ismertette. A Székelyföldi digitális emlékezet projekt keretében 2009-ben indult el a digitalizálási tevékenység a megyei könyvtárban, azóta mintegy 100 000 oldalt digitalizáltak. Tevékenységük itt érhető el:
http://konyvtar.hargitamegye.ro/hu/h/130/digitalizalt-dokumentumok
Dr. Bernád Rita, a Gyulafehérvári Főegyházmegyei levéltár főlevéltárosa az elmúlt másfél évtizedben szerzett tapasztalatairól, és a digitalizáció terén történt fejlődésről tájékoztatta a jelenlévőket. Ezt követően Csergő Tibor András, a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum igazgatója az általuk létrehozott http://gyergyoidia.ro/ oldalt és a köréje épülő mozgalmat ismertette. Végül Urkon Judit a tusnádfürdői könyvtár vezetője az idei digitalizációs terveikről mesélt a jelenlévőknek.
A következő tematikus szemináriumra 2018 júniusában kerül sor a spanyolországi Valladolidban, amelyen a könyvtárak és levéltárak digitalizációja kerül megvitatásra.
A találkozóról készült fotók itt érhetők el:
https://www.facebook.com/hargitamegye/photos/?tab=album&album_id=1973264229363972
A CD-ETA projekttel kapcsolatos korábbi közlemények:
http://hargitamegye.ro/hirek/termeszeti-ertekek--muzeumok-es-galeriak-oroksegenek-fennmaradasarol-otleteltek.html
http://hargitamegye.ro/hirek/szellemi-ertekek-digitalizacioja.html
http://hargitamegye.ro/hirek/kulturalis-es-termeszeti-oroksegek-digitalizalasarol-a-megyehazan.html
http://hargitamegye.ro/hirek/hargita-megye-termeszeti-es-kulturalis-ertekeinek-a-digitalizalasara-hivjak-fel-a-figyelmet.html
http://hargitamegye.ro/hirek/elerhetove-tenni-ertekeinket-a-mai-igenyeknek-megfeleloen.html
http://www.hargitamegye.ro/hirek/gorogorszagi-jo-peldakat-ultetnenek-gyakorlatba-hargita-megyeben-a-muemlekvedelmi-digitalizacio-teruleten.html
Csíkszereda, 2018. május 16.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)88 megjelenítés