Belső tematikus találkozó Bécsben a turisztikai stratégiák fejlesztéséről
(0 Szavazat)81 megjelenítés
Az INtegrated Slow, Green and Healthy Tourism Strategies (INSiGHTS) projekt második tematikus találkozóján a projekt partnerei vettek részt Ausztriából, Bulgáriából, Németországból, Magyarországról, Romániából, Szerbiából, Szlovákiából és Szlovéniából. A találkozót Bécsben, Ausztriában tartották május 10-én, a bécsi székhelyű Természettudományi és Élettudományi Egyetem (BOKU) szervezésében.
Utolsó frissítés: kedd, 2017 május 16
A találkozó keretében a projektpartnerek megbeszélték a helyi stratégiák előkészítéséhez szükséges különböző munkacsomagok feladatainak jelenlegi helyzetét, elemezve a helyi felmérések adatait az önértékelési útmutató alapján. Az útmutatót a bécsi egyetem munkatársai dolgozták ki Ulrike Pröbstl-Haider professzor irányításával annak érdekében, hogy feltérképezhessék a helyi erőforrásokat, elemezhessék az erősségeket és gyenge pontokat, valamint megfogalmazzák a fenntarthatósági célkitűzéseket az adott térségekben: „A smileyk segítségével a bécsi műhelymunkán kiértékelték a status quo elemzést, és megosztották egymással információikat a partnerek. Mindegyik desztináció képviselője említést tett a helyi érintettek bevonásának folyamatáról. Ez az első lépés igazolja, hogy a projektben érintett összes régió szeretné fejleszteni desztinációs stratégiáját, a gazdasági-társadalmi előnyöket és a látogatók tapasztalatainak minőségét a termékfejlesztés által. A műhelymunka rávilágított arra is, hogy tudatában kell lennünk értékeinknek, és azt is kiemelte, hogy egyedi termékajánlataink mennyire különbözőek – sokszor észre sem vesszük a saját »szépségünket« és kiemelkedő kínálatunkat.”
A bécsi találkozó alkalmával Bara Zoltán, a Pons Danubii igazgatója koordinálásával a projektpartnerek egyeztettek a helyi érintettek bevonásáról, a jó gyakorlatok helyzetéről Krisztina Campbell és Michael Mayer, a CEEweb for Biodiversity képviselői tartottak előadást. A jó gyakorlatokhoz kapcsolódó felmérés kulcsfontosságú hangsúlyozta Ulrike Pröbstl-Haider professzor. „A kevesebb tapasztalattal rendelkező régiók tanulhatnak azoktól, akiknek jól kidolgozott ajánlataik vannak. Mások azt tanulhatják meg, hogyan tegyék élhetőbbé a holtszezon időszakát.”
A tanácskozás továbbá a walkshops elnevezésű tevékenységek módszertanára világított rá. Az első kétoldalú tanulmányutat 2017 júniusában szervezik Plovdiv városában, Bulgáriában, itt a kis- és közepes vállalkozásokat támogató Regionális Fejlesztési Ügynökség fogadja a szerbiai projektpartnereket. A walkshop tevékenység foglalja magában a harmadik tematikus találkozót, amelyet szintén 2017 júniusára terveznek, ekkor a szerbiai Šumadija és Pomoravlje Regionális Fejlesztési Ügynökség fogadja az INSiGHTS projekt partnereit Aranđelovac településen.
Az INSiGHTS projekt
A 30 hónapos futamidejű projekt (2017. január – 2019. június) a Duna Transznacionális Program keretében, ERDF- és IPA-forrásból nyert támogatást.
Az INSiGHTS projekt célja megoldásokat találni a régiók vonzóbbá tételére azáltal, hogy olyan turisztikai stratégiákat dolgoznak ki, amelyek a természeti és kulturális erőforrások megőrzésére irányulnak. Az INSiGHTS projektben részt vevő régiók mindegyike kiemelkedő természeti és kulturális értékekkel rendelkezik, ugyanakkor jelentős erőforrásokkal rendelkeznek, amelyek lehetővé teszik a zöld (green), lassú (slow) és egészséges (healthy) típusú turizmus gyakorlását.
A projekt partnerei szorosan együttműködnek a helyi érintettekkel a nyolc régióban annak érdekében, hogy a turizmus helyzetéről reális képet kapjanak, ugyanakkor ötleteket és javaslatokat az új lehetőségekről a zöld (green), lassú (slow) és egészséges (healthy) típusú turizmusra vonatkozóan. A projekt partnerei nyolc integrált fenntartható turisztikai stratégiát dolgoznak ki közös iránymutatások alapján, amelyeket majd a teljes Duna-régióban használhatnak.
Az INSiGHTS projekttel kapcsolatosan további információ a www.interreg-danube.eu/insights honlapon érhető el.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)81 megjelenítés