Hagyományőrzés és néptáncoktatás a gyerekeknek

(0 Szavazat)16 megjelenítés

Ha az ember keddenként a csíkpálfalvi Márton Ferenc Általános Iskola előtt jár-kel, szokatlan hangokat hallhat. Bár távolról gyermekzsivalynak tűnik, az iskolához közeledve egyre tisztábban hallható, hogy valami másról van szó. Nem szünet van éppen, hanem tevékenység folyik, mégpedig néptánc és népdaléneklés.

A Dolna Egyesület az idei évben megnyert egy pályázatot, melyet Hargita Megye Tanácsa írt ki 2019-re. A pályázat címe “Hagyományőrzés a néptáncoktatásban”, és ennek keretén belül a községet képező három település általános iskolásainak néptáncoktatása valósult meg. Azzal a céllal indultunk el, hogy a gyerekeket közösségé formáljuk, hogy megismerjék kulturális, népi örökségüket és ezáltal növekedjen nemzetiség- és hovatartozás-tudatuk. Célcsoportunkat azok a kilenc és tizenöt év közötti gyerekek és fiatalok képezték, akik szívesen vesznek részt játékos programokban, érdeklődnek a múlt öröksége iránt, szeretnek mozogni, fellépéseken részt venni és van kedvük csapatban, társaikkal együtt hagyományaikat, elődeiknek szokásait, néptáncát és dalait megismerni. A gyerekek két csoportra osztva (9 és 11 év, illetve 12 és 15 év közöttiek) folytatták a tevékenységet. A táncos növendékek életkori sajátosságaiknak megfelelően ismerkedtek meg a népi játékokkal, táncokkal és tudásukat akár színpadon is bemutathatták. Rövid távon a szerzett sikerélmények valamint a közösségi és családi programok által nyújtott élmények erősítették a közösségeket, a társadalmi kötődéseket, éreztetve az együtt tanulás, -mulatás és -szórakozás örömét, az egymáshoz és a csapathoz tartozás pozitív érzését. Közép távon az általános és tömeges elterjedés segített abban, hogy a néptánc visszanyerhesse társadalomformáló és nevelő szerepét, így a gyerekek és fiatalok ismét értelmes, hasznos tevékenységgel töltsék szabadidejüket, követendő példára találjanak oktatóikban, nevelőikben. Továbbá lehetőséget biztosított a hátrányos helyzetű gyerekeknek, fiataloknak a társaikhoz való felzárkózásra. Mivel adott esetben a néptánc komoly fizikai erőnlétet követelhet, hosszú távon akár a sporttevékenységekhez hasonlóan, az egészségesebb társadalom kialakulását is segíti. Mindezek megvalósítását egy a néptáncban, népzenében és népi hagyományokban jártas szakember, Udvari Róbert segítette, mint oktató.

A pályázat lejártának határidejéhez közeledve úgy gondolom, sikeres és hasznos volt az elmúlt időszak, hiszen a gyermekek szorosabb kötődést alakítottak ki nemcsak egymással, hanem népi kultúránkkal, táncainkkal is. Jó látni amikor szünetben egy-egy fiú rögtönöz egy legényes figurát, vagy a lányok a táncpróbáról beszélnek és népdalokat dúdolnak.

Úgy gondolom, hogy köszönettel tartozunk nemcsak a gyermekek, hanem a szülők nevében is Hargita Megye Tanácsának, hogy 6.000 lejjel támogatta a táncoktató bérezését és azt, hogy mindez megvalósulhatott.

 

(Fehér Ilona, a Márton Ferenc Általános Iskola igazgatója)


Kulturális hírek ]

 

Álláshirdetések
Tematikus oldalak

Eseménynaptár
«2024, december»
hkscpsv
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
FACEBOOK

Projektek

 

 

 

 

 

 

ENSIE

 

 

Network of Cities for Artistic Creation

European Day of Artistic Creativity

Creative Ideas Bank

 

VADKÁROK HARGITA MEGYÉBEN

Sürgősségi számok

Egységes segélyhívó szám:

112

 

Hargita Megye Tanácsának készenléti szolgálata a megyei utak hótalanítására:

0266 207 774