Lezajlott a CD-ETA projekt IV. partnertalálkozója
(0 Szavazat)64 megjelenítés
A IV. tematikus szemináriumra került sor március 13. és 16. között a CD-ETA – „Collaborative Digitization of Natural and Cultural Heritage” európai uniós projekt keretében, melyben Hargita Megye Tanácsa is partnerként vesz részt.
A szakmai egyeztetés tematikáját a műemlékek és régészeti feltárosok digitalizációja képezte, házigazdája pedig ezúttal a görögországi partner, a Patras University projektcsapata volt.
Utolsó frissítés: csütörtök, 2018 március 22
A találkozón, melyen Hargita Megye Tanácsának képviseletében Zonda Erika projektmenedzser, a Programok, projektet és közbeszerzések vezérigazgatóságának vezetője, valamint Chiorean Adrian projektmenedzser asszisztens, a Műszaki vezérigazgatóság vezérigazgató helyettese vett részt, szakértőként Tövissi Zsolt építész mutatta be a megye jó példáit és irányelveit a műemlékek digitalizációját illetően.
A tematikus szeminárium első napján olyan helyi jellegzetességeket látogattak meg, mint az athéni akropolisz, az ókori Görögországból fennmaradt piactér és szentélykörzet. A következő napon a bronzkorban elterjedt „tholosz” elnevezésű kupolás sírépítményekről hallhattak előadást, valamit az agora piactér 3 dimenziós rekonstrukciójának kisfilmjét tekinthették meg, végül a régészeti lelőhelyeiről elhíresült Pátra város régészeti múzeumában csodálhatták meg a neves görög mozaikokat és hallgathatták azok történetét. A harmadik napon Olümpia romvárosban tettek látogatást és megismerkedtek annak jellegzetességeivel.
– Az előadások szó szerint visszarepítettek a múltba, megidézve a kor hangulatát és jellegét, emellett rengeteg jó ötletet és inspirációt kaptunk. Külön megjegyezném a bemutatók interaktív jellegét is, mellyel továbbfokozták az előadások élményét – emelte ki Zonda Erika és hozzátette, ezen jó példák gyakorlatba ültetése egy új fejezetet jelentenének a Hargita megyei műemlékvédelem terén.
A helyszíni szemlék mellett a partnerek átbeszélték a jövőre vonatkozó feladatokat, illetve a projekt során kidolgozandó akciótervek következő lépéseit is.
Chiorean Adrian elmondta, a beszélgetések során azt tapasztalta, sehol nem támogatják megfelelően a műemlékek digitalizációját és fel kell lépni annak érdekében, hogy komolyabban vegyék a téma fontosságát, hisz a múltunk megőrzése nem lehet mellékes.
Az esemény nyomán Hargita Megye Tanácsa a közeljövőben újra találkozóra hívja a helyi érintetteket, hogy átadják a Görögországban szerzett tapasztalatokat.
A következő partnertalálkozóra júniusban kerül sor, melynek tematikája a könyvtárak és levéltárak digitalizációja lesz.
A CD-ETA projekttel kapcsolatos korábbi közlemények:
http://hargitamegye.ro/hirek/termeszeti-ertekek--muzeumok-es-galeriak-oroksegenek-fennmaradasarol-otleteltek.html
http://hargitamegye.ro/hirek/szellemi-ertekek-digitalizacioja.html
http://hargitamegye.ro/hirek/kulturalis-es-termeszeti-oroksegek-digitalizalasarol-a-megyehazan.html
http://hargitamegye.ro/hirek/hargita-megye-termeszeti-es-kulturalis-ertekeinek-a-digitalizalasara-hivjak-fel-a-figyelmet.html
http://hargitamegye.ro/hirek/elerhetove-tenni-ertekeinket-a-mai-igenyeknek-megfeleloen.html
Csíkszereda, 2018. március 22.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)64 megjelenítés