(0 Szavazat)43 megjelenítés
Érték, ami összetart ‒ előadások az Erdélyi Értéktárról
2015. október 12., 14.00, Szováta, a városháza nagyterme
Utolsó frissítés: hétfő, 2015 október 12
Érték, ami összetart ‒ előadások az Erdélyi Értéktárról
2015. október 12., 14.00, Szováta, a városháza nagyterme
A Kriza János Néprajzi Társaság az Erdélyi Értéktár Érték, ami összetart című projektjét mutatja be, melynek célja az erdélyi magyar értékeket népszerűsítő mozgalom kiépítése, illetve módszertanának kidolgozása. Az előadások mellett megtekinthető a Képek és értékek ‒ Erdély néprajzi értékeinek képi reprezentációi című fotókiállítás is. A szervezők a kiállítással az erdélyi magyar népi kultúra mára már eltűnőfélben lévő helyi értékeire kívánják ráirányítani a figyelmet. A rendelkezésre álló képanyag a XX. századra jellemző erdélyi magyar nép életét és a népi kultúra értékeinek legkülönbözőbb területeit mutatja be a hagyományos népi mesterségektől, munkafolyamatoktól, a népszokások, a hagyományos népi építészet, népi tárgy- és öltözködéskultúra elemein át egészen a szakrális helyekig, amelyekkel az erdélyi magyar népi kultúra mára már letűnőfélben levő helyi értékeire irányítják rá a figyelmet. A kiállításon többek között Vámszer Géza, Kós Károly, Szabó Tamás, Péterfy László és Vas Géza képei láthatók.
Népi motívumok mai használatban ‒ kiállításmegnyitó
2015. október 12., 17.00, Székelyudvarhely, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont kiállítóterme
A tárlaton olyan kézműves alkotások tekinthetők meg, melyek a Bartos Tünde néprajzos-bútorfestő által irányított felnőttképzési program keretében jöttek létre. A képzés résztvevői, Bencze Ilona néprajzos-bútorfestő, Geréb Enikő csipkekészítő, Jakab Bernadett bútorfestő, Jakab Judit üvegfestő, Molnár Ibolya és Takács Gizella szövő-hímző nyolc hét alatt összesen harminc népi ihletésű alkotást hoztak létre, amelyek mintakincsükben továbbörökítik a székely népi motívumokat, és együttesen egy kisebb tér berendezésére hivatottak. Ezek között találunk használati tárgyakat, lakásdíszítő textíliákat és festett bútordarabokat. A kiállítás október 30-ig látogatható, naponta 9 és 15 óra között. Az érdeklődők előzetes bejelentkezés alapján tárlatvezetéssel is megtekinthetik a tárlatot, továbbá diákcsoportok jelentkezését is várják a szervezők.
Vezérek és atyafik – Székelyföldi mondák, regék, történetek. Ambrus Lajos könyvének bemutatója
2015. október 12., 17.00, Csíkszereda, Kájoni János Megyei Könyvtár
2015. október 13., 18.00, Sepsiszentgyörgy, Bod Péter Megyei Könyvtár
A Korondon élő szerző legújabb könyve a Kriterion Kiadó gondozásában, Jakabffy Tamás szerkesztésében, válogatásában és utószavával jelent meg 2014-ben. A szerző értékőrző és értékteremtő könyvében Székelyföld különböző vidékeinek – Aranyosszéket is beleértve – a monda-, legenda- és a XIX. századi történeti, illetve mondarekonstrukciós termés bőséges gyűjteményét nyújtja át az olvasónak. „Ez a könyv olyan rövidprózai alkotásokat tartalmaz, amelyek a különféle székelyföldi tájegységek mi-tudatának szépirodalmi elemeit idézik az olvasó elé” – írja az utószóban Jakabffy Tamás.
A Maros Művészegyüttes Szép piros hajnalban című folklórelőadása
2015. október 12., 19.00, a Maros Művészegyüttes kövesdombi székháza
Az előadás egy autentikus folklórműsor, amely magában foglal olyan táncszínházi elemeket is, melyben hagyományos néptánctechnikák érvényesülnek. A nézők mezőségi táncokon, énekeken és balladákon keresztül ismerhetik meg az egykori falvak életét. Az előadás koreográfiáját Varga János készítette.
A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes Magyaroké című előadása Pál István „Szalonna” és Bandája közreműködésével
Október 12., 19.00, Csíkszereda, Városi Művelődési Ház
A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes műsorában a magyar népi zene és tánc mélyebb
rétegeiből merít a közönség számára. Jórészt olyan táncokat mutatnak be, amelyeket az őket éltető, akár más nemzetiségű közösség is fontosnak tartott és tart megnevezni magyarnak.
Tetszett ez a cikk?(0 Szavazat)43 megjelenítés